zahrada2

Jak nejefektivněji využít zahradu

Zahrada je vlastně člověkem imitovaná příroda, kterou si rádi udržujeme kolem domu, abychom se cítili lépe. Třeba i malá trocha zeleně dokáže okolní prostředí zpříjemnit a vyvolat pohodovější náladu na relaxování, odpočinek a rekreaci. Cítí se v ní dobře lidé, ale poskytuje také útočiště dalším drobným živočichům, kteří jsou součástí celého složitého přírodního koloběhu. Zahrada slouží k zadržování vody v půdě, díky tomu v ní žijí živočichové a vyrůstají nejrůznější rostliny.

Eko-Bio-Friendly

Trendem poslední doby je ekologie. Návrat zpět k přírodě, spojení člověka s přírodou, které obzvláště ve velkých městských aglomeracích tolik chybí, to jsou dnes velmi cenné a žádané artikly. Hodně lidí proto odchází z měst zpátky na venkov a vrací se k tradičnímu způsobu života. Vypěstovat si vlastní zeleninu na zahradě, upéct si svůj vlastní chleba, starat se o hospodářská zvířata je sice pracnější a zdlouhavější než nákup v supermarketu, člověku to ale dává větší smysl a nabíjí ho to pozitivní energií a dobrým pocitem, že dělá něco správného a dobrého nejen pro sebe, ale i pro přírodu.  

02_zahrada

Foto: Pixabay

Dobrá půda – základ úspěchu

Při pěstování na zahrádce se rozhodně vyplatí investovat do kvalitní půdy, ve které si své plodiny budete vysazovat. Na dobré půdě a kvalitních substrátech teda rozhodně nešetřete. Důležité je také opatření půdy mulčovací vrstvou na udržení vláhy v půdě, zabránění půdní erozi a minimalizaci růstu škodlivého plevele. Nemluvě o tom, že záhon pokrytý vrstvou mulče vypadá lépe. Nezapomeňte si na zahrádce vytvořit taky nějaké místo pro kompost. Ten vám poslouží jako odpadní koš na všechny organické zbytky z kuchyně a později hlavně jako výborné hnojivo bez chemických přídavků. Zahrada také spotřebuje hodně vody, vybudujte si proto místo, kde budete zachytávat dešťovou vodu, kterou pak můžete použít na zalévání.

Okrasné rostliny

Zahrádka vám ale nemusí sloužit pouze jako zdroj zeleniny a ovoce. Má být také místem pro relaxaci a odpočinek. Výsadba okrasných rostlin je proto stejně důležitá jako pěstování zeleniny. Nezapomínejte na okrasné dřeviny, ovocné stromy nebo květiny, které přilákají do zahrady roje pilných včel nebo pestrobarevných motýlů.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *