01_mycka2

Jaké nádobí myčka spolehlivě zničí

Myčka nádobí se stala běžnou výbavou našich domácností, šetří náš čas, naši energii a také spotřebu vody. Stále však platí, že bez dřezu se neobejdeme. Některé silně znečištěné nádobí je třeba před vložením do myčky umýt ručně a také platí to, že pro určité typy materiálů není myčka zkrátka určená a mohla by je poškodit (resp. poškodila by je prakticky určitě). Zvláště pokud máte myčku nově a nemáte jí ještě tzv. „v ruce“, je třeba si dávat pozor.

Nože, dřevo, plasty

Do myčky nepatří ostré nože. Tohle pravidlo je třeba si dobře zapamatovat pokud nechcete, aby se brzy otupily. Kromě toho, že myčka nože tupí, tak jejich ostří také přímo poškozuje. Toto poškození je často nevratné a nůž už potom ani naostřit nelze.

Myčka nesvědčí ani dřevu. Nevkládejte tam proto krájecí prkénka, příbory s dřevěnou rukojetí, vařečky, míchačky apod. Důvody proč umývat dřevěné nádobí ručně a ne v myčce jsou hned dva. Prvním je ten, že myčka je natolik nešetrná, že při pravidelném vkládání do myčky dřevo brzy popraská, lepené spoje se uvolní apod. Druhým důvodem je potom fakt, že dřevo absorbuje chemické látky z prostředků v myčce a ty se mohou zpětně uvolňovat do potravin v průběhu vaření.

Do myčky nepatří také plasty, ty méně odolné se totiž mohou vlivem teploty kroutit. Pokud se tak stane, otázka na to, kde udělali soudruzi z NDR chybu vám již moc nepomůže.

02_mycka2

Foto: Pixabay

Sklo, keramika, teflon

I další materiály mohou mít v myčce problémy. Týká se to např. některých druhů skla, paradoxně většinou toho nejkvalitnějšího a nejdražšího. Mytí v myčce na něm totiž vytváří nevzhlednou našedlou vrstu, které se již nezbavíte. Poškodit může myčka i keramiku, která v myčce snadno praská. Zvláště pokud se jedná o starší a cennou keramiku, do myčky jí nikdy nedávejte.

Samostatnou kapitolou je teflon. V závislosti na kvalitě teflonové vrstvy se začnou kousky teflonu odlupovat, kromě toho, že mohou skončit ve vašem jídle, bude také klesat kvalita teflonového nádobí, připravovaná jídla se začnou připalovat atd.

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *