Jak na smažení bez nepříjemného zápachu

smažení

Český národ je s nadsázkou proslavený svými typickými smaženými pokrmy. Nejen o Vánocích si užíváme smažených jídel jako je řízek. Zápach přepáleného oleje, který se vsakuje do látkových závěsů, záclon a dalších materiálů v bytě, nepotěší žádnou hospodyňku. Zápach ze smažených pokrmů přitom nevyženete tak snadno pryč. Mnohdy nepomohou ani otevřená okna. Naštěstí se dá ale smažit prakticky bez zápachu. Jak na to?

Vzduch jako základ

Před samotným smažením zapněte vždy digestoř a otevřete okna co nejvíce dokořán. Dveře, které dělí ostatní místnosti, uzavřete tak, aby se odér ze smažených jídel nedostal po celém bytě. Tyto přípravné práce jsou nezbytným začátkem. Rozhodně u toho ale nemůžeme skončit.

Před tím, než na pánev nalijete olej, nechte plotýnku, rozehřát. Ale pozor, používejte kvalitní oleje a s teplotou opatrně. Zvláště u méně kvalitních olejů platí, že pokud mají příliš vysokou teplotu, začnou se rozkládat. A právě to je zdroj zápachu.  Proto vždy udržujte dobře nastavenou teplotu. Olej, ze kterého se začne doutnat nevěstí nikdy nic dobrého.

pánev

Foto: Pixabay

Pomocník v podobě citronu

Pokud olej lehce zahřejete, zakápněte ho ještě šťávou z citrónu. Váš pokrm pak bude nejen příjemně ovoněný, ale vy se díky tomu zbavíte i případného kouře a zápachu. V případě, že na olej hodíte plátek citronu, na smažení použijte nejlépe ten v bio kvalitě, který není chemicky ošetřený. Chemicky ošetřený citrón by mohl olej znehodnotit a váš pokrm by mohl časem i zhořknout.

Pokud se budete chtít experimentu se smažením s citronovou šťávou přeci jen nakonec vyhnout, nevadí. Citrónové plátky spolu s citronovou šťávou nechte louhovat ve vroucí vodě vedle pánve. Citrónová voda pach z okolí i tak bez problémů pohltí.

Zápachu z přepáleného oleje se nezbavíte jen pomocí citrónu. Přidat můžete k oleji i na kousky nakrájené, čerstvé jablko. Jablko nechte plavat v oleji bez slupky i jádřince. Pokud jablko v průběhu smažení zhnědne, vyměňte ho za jiné, čerstvé kousky.

Také dbejte vždy na bezpečnost a od zahřátého oleje nikdy neodcházejte.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/aby-olej-pri-smazeni-nesmrdel-30000223.html

https://adbz.cz/uklid/eliminace-odstraneni-zapachu-smazeni-domacnost/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.