01_kachle

Jak efektivně vyčistit spáry mezi kachlemi

Sebepečlivější úklid kuchyně či koupelny bude mít pravděpodobně jedno slabé místo. Tímto slabým místem jsou spáry mezi kachlemi. Můžete je hadrem otírat donekonečna, ale ve spárách se budou usazovat nečistoty a hrozí v nich i růst plísní. Jaké existují způsoby jejich čištění? A je k tomuto účelu možné použít i přírodní prostředky, které má v domácnosti opravdu každý?

Estetika i hygiena

Zažloutlé nebo zčernalé spáry mezi kachlemi jsou jednak neestetické, jednak značí růst plísní, což samozřejmě není příliš nehygienické. Vzhledem k tomu, že tento problém vyvstává především v koupelně a kuchyni, je otázka hygieny obzvlášť důležitá, o to více, pokud jsou v domácnosti malé děti. A vezmeme-li v potaz, že jak kuchyně tak koupelna jsou prakticky v nepřetržité permanenci, je jen otázkou času, kdy se problém objeví i u vás doma.

02_kachle

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Prostředky z drogerie

Chemické čistící prostředky, které seženete v drogerii, jsou opravdu účinné. Můžete se spolehnout na to, že vás špíny ve spárách zbaví efektivně, rychle a prakticky se stoprocentní účinností. Ne každému ale vyhovují syntetické prostředky. Někdo je odmítá z principu kvůli jejich nešetrnosti k životnímu prostředí, jiný je na některé jejich složky alergický. Ať tak či onak, přírodní alternativy naštěstí existují. A ingredience k jejich přípravě máme doma prakticky všichni.

Domácí a přírodní

Účinný domácí čistič zašlých spár lze připravit z octa (půl hrnečku), jedlé sody (třetina hrnečku) a horké vody (10 hrnečků). Vznikne pasta, kterou lze nanést např. na starý zubní kartáček a spáry drhnout. Výsledkem budou opět čistě bílé spáry, které pozvednou vzhled celé koupelny či kuchyně.

Druhou podobnou možností je potom využít místo octa kyselinu citrónovou. Postup je ekvivalentní tomu předchozímu, jen místa octa použijeme citronovou šťávu. Třetí směsí, která umí být v tomto ohledu účinná, je směs jedlé sody a bělidla na prádlo. I v tomto případě vznikne pasta nanáší do spáry, kde se nechá před drhnutím asi 30 min působit.

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *