01_dezinfekce

Jak dezinfikovat domácnost v případě výskytu infekční nemoci

Ať již s pomocí vakcíny definitivně porazíme globální pandemii koronaviru ještě letos, nebo se nám to podaří až napřesrok, již dnes je jisté, že tato unikátní zkušenost změní mnohé z našich vzorců chování. Kromě tisíckrát omílaných změn ve způsobu cestování nebo pořádání pracovních meetingů to bude i náš přístup k dalším onemocněním. I proto se může hodit informace o tom, jak se v domácnosti zbavit virů ve chvíli, kdy je některý ze členů domácnosti nakažen a vy chcete minimalizovat riziko přenosu na další členy domácnosti. A nemusí jít zrovna o koronavirus, Tyto informace se mohou hodit i v budoucnu, v době, kdy koronavirus coby původce celosvětové pandemie bude již minulostí.

Zaostřeno na povrchy

Viry se mohou samozřejmě šířit v podobě aerosolu, ve kterém virus vydrží na vzduchu i několik hodin. S tím nic moc nenaděláte a jistou obranou proti tomu jsou pouze dnes tolik populární řešení: sociální distanc a nošení roušek.

Viry ale mohou přežívat i na površích, a hodně dlouho. V určitém množství může virus na některých površích přežít nezřídka až několik dní. Právě na povrchy je třeba soustředit svojí pozornost a pokusit se je maximálně dezinfikovat.

02_dezinfekce

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Textil

Všechny textilní materiály, tj. oblečení nemocného, ručníky, kapesníky apod., je třeba vždy vyprat (alespoň na 60°C) a následně vyžehlit. Dezinfekci v tomto případě zařídí vysoké teploty. Pozor ale na to, že textil, který nemocný používal, je dost možná infekční. Další osoby by s ním tak měli manipulovat nejlépe v rukavicích, skladován by měl být před vlastním praním v igelitovém pytli apod.

Plochy a pevné povrchy

Nábytek, dlaždice, podlaha, klika u okna, WC, umyvadlo, vodovodní baterie…. to jsou jen některé prvky, se kterými nemocný doma pravděpodobně přišel do styku. Všechny je třeba pravidelně – i několikrát denně – dezinfikovat a otírat. Na trhu je celá řada dezinfekčních prostředků, pokud si budete chtít svoji dezinfekci vyrobit doma, použít lze SAVO a z něj vytvořit zředěný roztok chlornanu sodného.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *