01_chleb

Jak doma zužitkovat starý chleba?

Odjakživa všichni slýcháváme od našich rodičů a prarodičů stejnou větu: chleba je dar a podle toho je potřeba s ním zacházet. Chleba nám ale vydrží čerstvý jen několik málo dní, a ne vždy ho za tu dobu dokážeme celý spotřebovat. Často tak přemýšlíme o tom, co by bylo dobré s chlebem dál udělat. Zde je několik tipů.

Chlebová strouhanka

Co byste řekli na nápad připravit ze starého chleba strouhanku? Strouhanka z chleba je totiž velice chutná a používá se jako přísada pro zahuštění guláše. A upřímně řečeno, dobrý guláš se přece moukou nehustí opravdu nikdy. Je to právě chléb, který dodá guláši tu opravdovou chuť.

Chléb k táboráku

Někdo si rád opeče starý chléb jen tak nad ohýnkem u táboráku. Tím, že se chleba rozpeče, se stane příjemně křupavým a když se k němu navíc přidá nějaký ten dobře propečený buřtík s hořčicí je to opravdová pochoutka.

Řešení z nouze?

Každý zná situaci, kdy dojde na recept „co dům dá“. Znáte to. přijdete uhnaní z práce a máte hlad. Zapomenete ale po cestě koupit chleba a do obchodu už se vám znovu nechce. A tak si plátky starého chleba opečete jen tak ve vajíčku, které lehce prosolíte. Chleba po upečení promažete hořčicí a navrch můžete položit plátek šunky nebo sýra. Opravdoví gurmáni si na něj položí ještě pár plátků cibule.

02_chleb

Foto: Pixabay

Topinky s česnekem

A když už jsme u těch výraznějších chutí, ještě malou chvíli u nich zůstaneme. Nelze totiž zapomenout na topinky s česnekem. Kdo by je nemiloval, když nám česnek provoní celý byt a my tak cítíme tu lahodnou chuť ještě předtím, než se do topinky zakousneme.

A co zvířátka?

Mysleme ale někdy také na přírodu, na zvířátka v lese, které nemají přes zimu žádnou možnost obživy, a tak budou určitě rády, když v krmelci najdou starý usušený chléb.

Snaha o zužitkování všeho, co ještě zužitkovat jde, je pro ochranu našeho životního prostředí zásadní. Ať již tedy starý chléb zvířatům přímo, anebo se budete snažit jej zužitkovat sami, budete tím chránit naši přírodu. A to se vyplatí.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *