Jak si vybrat vhodnou venkovní rohožku

01_rohozka

Rohožka je vizitkou všech obyvatel, kteří spolu sdílí společné prostory. Rohožka vždy vítá nejen členy domácnosti, když se vrací po náročném dni domů, ale také hosty, kteří k nim přichází. Rohožka má ale samozřejmě také funkční rozměr a díky ní vchází lidé do interiéru s čistými botami. Výběr rohožky se může zdát triviální a nedůležitý, ve skutečnosti má ale i tento zdánlivě marginální doplněk domácnosti svůj význam. Není jistě jeden konkrétní typ vhodné rohožky, jde spíš o tom, čím se při výběru řídit.

Rohožka a její funkční vlastnosti

Venkovní rohožka je možná jen kousek koberce, ale v domácnosti hraje rozhodně významnou roli, protože je první linií obrany proti nečistotám, které do bytu z venku přinášíme. Jejím úkolem je zachytit největší nečistoty. Může být proto i dřevěná či kovová. Pokud ale neočekáváte opravdu extrémní špínu, můžete použít i rohožku s hrubými vlákny.

Rohožka by měla být z pevného materiálu a dobře odolná tření. Třením obuvi o rohožku se dostávají nečistoty do rohožky, proto preferujte rohožku s hlubšími vlákny. Hlubší vlákna totiž zachytí nejen nečistoty z bot, ale mnohdy dosuší při tření obuvi o rohožku i vlhkost.

Domů pak budeme vstupovat s tím, že z nás nebude padat bláto a nemusíme hned vytírat podlahu. To oceníme především v sychravých podzimních dnech, kdy počasí čistotě bot příliš nepřeje.

02_rohozka

Foto: Pixabay

Další vlastnosti dobré rohožky

Rohožka by však měla být vždy také dobře udržitelná v čistotě. Měla by jít dobře vyklepat, čímž se zbavíme velkých nečistot. Existují též spreje, díky nimž udržíte rohožku bez zápachu i ve chvíli, kdy byla hodně mokrá a znečištěná.

Rohožku vybíráme vždy tak, aby rozměrově dobře seděla a nebyla příliš velká. Nezapomeňte vybrat takovou rohožku, která nebude bránit otevírání dveří při jejím zadrhnutí. Proto před koupí raději změřte výšku rohože.

Co se designu týče, na trhu je jich nepřeberné množství. Rohožka je ale brána ke vstupu do vašeho bytu, tak ať podle toho vypadá.

Zdroj info: https://www.svet-bydleni.cz/vybrat-rohozku-neni-veda-nebo-ano

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.