Mléko

Jak dlouho vydrží v lednici mléčné výrobky

Milujete mléčné výrobky a rádi si pravidelně některé dopřejete? Aby ne. Vždyť takové jogurty, máslo nebo jakékoli dezerty rozhodně stojí za to. Určitě je ale zapotřebí dávat pozor na to, jak dlouho je možné je skladovat. Samozřejmě mají určitou omezenou dobu spotřeby, a tak je třeba dávat velký pozor. My se proto v následujících řádcích na některé mléčné výrobky podíváme mnohem podrobněji.

Jak je na tom mléko?

Jestliže máte k dispozici čerstvé pasterizované mléko, po otevření by vám mělo vydržet bez problémů 5 dní. Jestliže jej otevřete, měli byste ho do třech dnů vypít. Naopak trvanlivé mléko je na tom samozřejmě mnohem lépe, vydrží klidně i 6 měsíců. Po otevření by ale doba pro jeho spotřebování měla být stejná jako u netrvanlivého, tedy 3 dny. Jestliže není mléko zchlazeno na potřebnou teplotu, měli byste počítat s tím, že zkysne. Není tedy nebezpečné, ale dobré také ne. Jestliže je mléko vystaveno světlu, pak dochází ke ztrátě vitamínu v něm obsažených.

Sýr

Sýr: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bakterie listerie

Potraviny se bohužel touto bakterií mohou kontaminovat jak při přípravě pokrmů, tak i v průběhu přepravy. Tady jde hlavně o některé sýry, případně majonézové saláty a podobně. Jestliže je v takovýchto produktech bakterie obsažena, pak si můžete být jistí, že je úplně jedno, jestli budete tyto produkty konzumovat před vypršením data trvanlivosti nebo po něm. Bakterie dokážou vytvořit obří kolonie klidně i v ledničce. Velmi nebezpečné jsou pro malé děti a těhotné ženy. Lze je ale zlikvidovat při teplotě přesahující 72 stupňů Celsia. A kde se listerie nevyskytuje? Třeba v:

  • sýrech, jež zrají uvnitř hmoty (eidam, gouda apod.),
  • tavených sýrech,
  • čerstvých sýrech z pasterizovaného mléka.

Nač je třeba dát naopak pozor?

Hlavně na:

  • majonézové saláty,
  • nevařené maso.

Jogurt

Jogurt: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Minimální trvanlivost je vhodné dodržovat

Když se podíváte na jakýkoli výrobek, rozhodně se vyplatí dodržovat dobu minimální trvanlivosti, jež je na něm uvedena. Mnohé výrobky jsou ale k jídlu i poté, co projdou. U jogurtů, mléka i sýra to lze poznat po vůni a chuti. Jinak takové zrající sýry třeba dokážou v lednici vydržet klidně i týden a více. Opět záleží na minimální spotřebě.

Mléko: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *