01_sauna

Domácí sauna snadno a rychle

Saunování má v našich luzích a hájích rozhodně tradici, možná ne tak silnou a dlouhou jako v severských zemích, jako národ se ale saunujeme rádi. Kromě toho, že je saunování příjemné, je také zdravé. V době globální pandemie je ale využívání veřejné sauny prakticky vyloučené. O důvod víc postavit si saunu vlastní. Není to dokonce ani tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jaká jsou tedy obecná pravidla?

Typy domácí sauny

Sauny lze dělit na několik typů podle různých parametrů. Prvním parametrem, podle kterého lze sauny dělit, jsou podmínky, které jsou uvnitř sauny člověku vytvářeny. Ve finské sauně je teplota až 90°C a v průběhu saunování se polévají vodou horké kameny, což dočasně zvyšuje vlhkost vzduchu. Finské sauně je podobná sauna švédská, které se někdy říká suchá, neboť nedochází k polévání kamenů. Vlhkost vzduchu až na úrovní 100 % charakterizuje saunu parní a specifickým typem je potom tzv. infrasauna. Pro domácí využití je nejčastějším typem finská sauna.

Pro stavbu sauny je důležité taký konstrukční typ zvolíme. Z tohoto pohledu je prvním typem sauna panelová tvořená samonosnou konstrukcí, která může být umístěna např. v rohu některé větší místnosti. Dále můžeme saunu pojmout jako vestavěnou, tj. postavíme jí v existujícím interiéru, půjde ale o vestavbu, nikoliv samonosnou konstrukci. Posledním typem sauny je z tohoto pohledu sauna venkovní, postavená jako srub či zděná stavba mimo hlavní objekt.

02_sauna

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Konstrukční materiál a důležité stavební prvky

Konstrukčním materiálem pro podlahu i obložení sauny je dřevo. Vzhledem ke specifickým podmínkám je však třeba volit dřevo vhodné. Tím může být např. severský smrk, z dalších dřevin potom olše, osika nebo africká vrba abachi.

Sauna se neobejde bez kvalitní izolace v podobě izolační vaty překryté ALU fólií. Kamna mohou být elektrická nebo na dřevo a v sauně nesmí chybět ventilace. Nasávání čerstvého vzduchu by mělo být vybudováno v prostoru pod kamny, odvětrávání naopak v horní části sauny.

Pro osvětlení jsou vhodné LED žárovky, pozor ale na to, aby mělo překrytí certifikaci IP44 a bylo teplotně odolné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *