Gauč: Je terčem pro každou skvrnu, snažte se bojovat

Gauč

Běžně uvažujeme o moderní pohovkové soupravě, oblíbené pohovce nebo pohodlném gauči a zároveň promýšlíme jeho údržbu. Každému se jednou za čas stane, že se na jejich povrch něco rozlije. Je důležité začít se skvrnami bojovat tak dlouho, dokud nad nimi nezvítězíte. Co byste měli tedy udělat?

Nepříjemné ale běžné skvrny od vína

Takové skvrny je nejlépe po rozlití pokrýt vrstvou soli a přiložit na ně přiměřeně velký hadřík nebo jiný hadřík namočený ve studené vodě. Sůl nechejte na místě působit alespoň na půl hodiny, potom očistěte místo vodou, ideálně destilovanou s mýdlem. Nakonec zasaženou oblast osušte suchým hadříkem.

Na tyto skvrny velmi dobře působí bramborová mouka pokapaná citronovou šťávou. V případě, že skvrna je na kusu koženého nábytku, je potřeba jej otřít papírovou kuchyňskou utěrkou a vyčistit ji destilovanou vodou s mýdlem, tak jako v předešlém případě.

Inkoustové skvrny

Inkoustové skvrny se nejčastěji objevují na nábytku tam, kde jsou děti, neboť ty mají neposedného ducha. V případě, že k takovému znečištění dojde, nejdokonalejším způsobem, jak tyto skvrny ze sedací soupravy potažené látkou odstranit, je 5 % nebo 10 % roztoku citronové kyseliny. V případě, že máte pohovku z teletiny, kolínská voda nebo zubní pasta poslouží nejlépe na odstranění inkoustu.

Gauč 2
Foto: Pixabay

Olejové skvrny / mastné skvrny

V případě, že jste zvyklí jíst v obývacím pokoji, je jen otázkou času, kdy vy nebo vaše děti nebo návštěva, upustíte něco mastného nebo kápnete olej na pohovku. V takovém případě by měl být poškozený povrch zasypán poměrně velkým množstvím vhodného prostředku s vysokou absorpční schopností – jako je bramborová mouka.

Gauč 3
Foto: Pixabay

Jakmile najdete absorpční látku, překryjte ji papírovým kapesníkem, kuchyňskými utěrkami nebo něčím podobným, co dokáže postupně vytáhnout z povrchu vodu a absorbovat vlhkost. Po uplynutí potřebné doby (což je 1-2 hodiny) očistěte oblast a otřete ji mokrým hadříkem s trošičkou eukalyptového oleje.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay