Rebarborový koláč dvakrát jinak: Zaručeně si pochutnáte

Rebarborový koláč

Rebarbora je pro mnohé stále ještě záhadnou surovinou. Má však mnohá využití. Asi nejznámější je rebarborový koláč. Společně s jiným ovocem ji ale můžeme použít také na přípravu sirupů a zavařenin. Rebarbora obsahuje spoustu vitamínů, ale pravdou je, že její chuť je poměrně trpká a kyselá. Proto ji tak často kombinujeme s jahodami, které jsou naopak sladké. Díky tomu můžete získat vyváženou chuť.

Rebarbora a její zdravotní přínosy

Rebarbora obsahuje antioxidanty, které mohou působit jako prevence tak závažných onemocnění, jako je cukrovka 2. typu či rakovina. Obsahují také vitamín K, který je důležitý pro správnou srážlivost krve a zdraví kostí. Kromě toho je součástí rebarbory také vitamín C, jehož účinky na lidský organismus jsou opravdu rozsáhlé. Když k tomu připočteme také obsah vápníku a vlákniny, víme, že se jedná o velmi užitečnou plodinu, kterou se vyplatí zařadit do svého jídelníčku.

rebarbora

Rebarbora: Foto Pixabay

Jednoduchý rebarborový koláč

Troubu předehřejte na 180 °C. Připravte si kulatou formu na dort o průměru 23 cm (můžete ji vymazat nebo vyložit pečícím papírem). Budete potřebovat celkem 300 g rebarbory, kterou si nakrájejte na kousky dlouhé asi 3 cm. Dejte do mísy, zastříkněte šťávou z poloviny citronu, promíchejte a dejte stranou.

V jiné míse vyšlehejte 175 g másla pokojové teploty a 175 g třtinového cukru do pěny. Postupně zašlehejte také 3 vejce a 2 lžičky vanilkového extraktu. Do 165 g hladké mouky vmíchejte 2 lžičky kypřícího prášku a celé to vmíchejte do máslové směsi.

Do připraveného těsta vmíchejte také polovinu připravené rebarbory. Nalijte do dortové formy a zbylou rebarboru naskládejte nahoru.

Celé to ještě posypeme zázvorovou drobenkou, kterou vyrobíme z 25 g másla, 2 lžíci hrubé mouky, 1 lžíce třtinového cukru, 2 lžiček mletého zázvoru. Pečeme 40 minut. Podáváme posypané moučkovým cukrem.

Rebarborový koláč

Rebarborový koláč: Foto Pixabay

Tvarohový rebarborový koláč

Budete potřebovat asi 400 g rebarbory, kterou nakrájíte na centimetrové kousky a podusíte na másle asi 5 minut. Přidejte tolik cukru, až vám bude chuť příjemná. Poté zahustíte trochou vanilkového pudinku (v prášku).

Nyní si připravíte tvarohovou náplň. Budete potřebovat 500 g polotučného tvarohu a 1 kelímek zakysané smetany. Spolu se žloutkem a cukrem vše smíchejte. Cukru opět přidejte tolik, aby vám chuť byla příjemná.

Rebarborovou i tvarohovou náplň dejte chladit do lednice.

Připravte si drobenku. Konečky prstů zpracujte 100 g másla (z lednice nikoli pokojové teploty), 100 g cukru krupice a 150 g hrubé mouky. Můžete přidat špetku skořice.

Nakonec připravte i těsto. Budeme potřebovat 4 vejce, které oddělte na žloutky a bílky. K bílkům přidejte špetku soli a ušlehejte je v pevný sníh. 150 g moučkového cukru a 150 g másla utřete do pěny a poté postupně přidejte všechny žloutky a 1 vanilkový cukr. Poté prosejte 250 g hladké mouky smíchané s polovinou balení prášku do pečiva a spolu se 4 lžícemi smetany vmíchejte do směsi. Nakonec lehce vmíchejte sníh z bílků.

Hlubší plech vymažte a vysypte hrubou moukou a pak do něj vlijte těsto. Na těsto opatrně rozprostřete tvarohovou náplň. Na ni přijde rebarborová náplň a nahoru drobenka. Pečeme na 180 °C asi 35 až 40 minut.

Zdroje info:

https://www.sainsburys.co.uk/gol-ui/recipes/rhubarb-cakes

https://www.aicr.org/resources/blog/health-benefits-of-rhubarb/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7448319/

Rebarborový koláč: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.