Počet vloupání do chat a chalup neustále roste

vloupání

Vloupání do rekreačních objektů byly problémem vždycky. V posledních dvou až třech letech se však urychlil trend, který z nich dělá problém stále větší. Roste totiž jak počet vloupání, tak škody, které jsou jimi způsobené. Jak vypadají statistiky za rok 2022?

Statistiky roku 2022

V roce 2022 způsobily vloupání do chat a chalup na území České republiky celkové škody v hodnotě 27 milionů korun, tedy o 7 milionů korun více než v roce 2021. Proč tomu tak je?

Důvodem pro stále se zvyšující škody způsobené „chataři“ je především změna ve způsobu využívání chat a chalup. Ten se mění dlouhodobě, výrazně jej ale urychlil covid. Právě během něj se v době uzavřených škol i firem na chaty a chalupy přestěhovala řada lidí. S tím, jak ve svých rekreačních objektech pobývali dlouhodobě, si je také příslušným způsobem vybavili.

Zatímco dříve toho lupiči v opuštěných chatách a chalupách mnoho cenného nenašli, dnes v nich není nouze o drahou elektroniku, o sportovní náčiní, nářadí, nebo dokonce dopravní prostředky typu čtyřkolek či motocyklů.

zabezpečení

Foto: Pixabay

Jak se bránit vykradení?

Zatímco do vybavení chat a chalup lidé tedy investují nemalé částky, jejich zabezpečení stále podceňují. Pokud chalupu chrání pouze zrezlý plot s brankou vybavenou starým visacím zámkem a na okenice stačí jen lehce zatlačit k tomu, aby vypadly, zloděj má cestu prakticky volnou.

Do zabezpečení je proto třeba investovat. Samozřejmostí by měly být bezpečnostní dveře a zámky (nejen v obytné části, ale i na garáži, nebo kůlně) kvalitní moderní okna a v ideálním případě i chytrý elektronický systém zabezpečení. Velmi užitečná je i stará dobrá domluva se sousedy o vybírání schránky a alespoň namátkové kontrole objektu.

Stoprocentní ochrana před vloupáním přirozeně neexistuje. Je ale možné toto riziko snížit a zloději cestu zkomplikovat. S trochou štěstí jej to může odradit.

Zdroje informací: https://www.bydlet.cz/715785-pocet-vloupani-do-chat-roste-skody-za-lonsky-rok-presahly-27-milionu-jak-jim-predchazet/

https://www.tzb-info.cz/bezpecnost/22631-pocet-kradezi-vloupanim-uz-zase-roste-dulezita-je-prevence

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.