Změny ve výši daně z nemovitosti. O kolik se zvedne?

daně

Jedním z bodů, který vláda představila v rámci svého balíčku opatření pro stabilizaci státního rozpočtu, je zvýšení daně z nemovitosti. Na rozdíl od jiných opatření se ale v tomto případě dotkne lidí různě a v závislosti na tom, kde žijí. Jak tedy zvýšení daně z nemovitosti chápat a co od něj očekávat?

Proč se zvýší daň z nemovitosti?

Pro toho, kdo má o výběru daní alespoň základní povědomí, může znít spojení pojmů „zvýšení daně z nemovitosti“ a „státní rozpočet“ poněkud zvláštně. Výběr daně z nemovitosti přece jde přece do rozpočtu obcí! Je to přesně tak, nicméně to je právě ten důvod, proč aktuální zvýšení vůbec nastává.

Stát vynakládá na výběr daně z nemovitosti ročně 1,3 miliardy korun, zisky ale přísně vzato nemá žádné, profitují z něj obce. A právě to chce nyní stát změnit. Aktuální navýšení totiž půjde státu a přímo tak podpoří státní rozpočet. Podle výpočtů by se mělo jednat o 9 miliard korun v příštím roce.

A aby tento zisk postupem času neztrácel na významu kvůli inflaci, daň bude právě na inflaci přímo navázána a každoročně se tak bude podle ní měnit.

daně

Foto: Pixabay

Jak se daň zvýší?

Jestli je však na zvýšení daně z nemovitosti něco rozporuplné, pak je to způsob, jakým k němu dojde. Nedílnou součástí výpočtu daně z nemovitosti je lokální koeficient, který nastavuje obec, a který značí násobek základní sazby.

Co to znamená? Že pokud dojde ke zvýšení základní sazby o tzv. státní koeficient, odpovídajícím způsobem vzroste i finální daň. To znamená, že lidem, kteří žijí v obcích s vysokým koeficientem, vzroste daň z nemovitosti relativně méně než těm, kteří žijí v oblastech s nízkým koeficientem. Někomu se zvýší daň o třetinu, jinému o polovinu apod.

Vládní návrh, který mění dosavadní praxi, díky níž to byly obce, které kompletně inkasovaly zisky z výběru této daně, se vcelku očekávatelně dočkal kritiky ze strany obcí.

Zdroj informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyse-dane-z-nemovitosti-se-meni-nekde-jen-o-tretinu-jinde-az-dvojnasobne-32106.html

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dan-z-nemovitosti-zvyseni-stanjura-ministr-financi_2303150725_afo

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.