vinotéka

Domácí vinotéka nejen pro znalce vín

Skladování piva a jiných alkoholických nápojů se často věnuje v domácnosti maximální možná péče. U vína tomu bývá ale poněkud opačně. Častokrát je možné dokonce zaslechnout, že víno může mít jakoukoli teplotu a pořád bude vynikající. Omyl! Opak je pravdou! Každé víno potřebuje mít jednak konstantní teplotu a jednak teplotu odpovídající konkrétní značce a druhu vína. Pokud skladujeme víno nevhodně, pak se to jednoznačně na jeho kvalitě podepíše! Problémy se skladováním vína pomůže vyřešit kvalitní domácí vinotéka! Podle jakých ukazatelů je vhodné ji vybírat?

Velikost lednice na víno

Jedním ze základních atributů při výběru lednice na víno je její velikost. Určitě je vhodné volit lednice dle interiéru, v němž mají být a také dle denní spotřeby vína. Domácí vinotéky lze koupit v mnoha různých variantách a rozhodně není špatné vybrat si i větší vinotéky v případě, že si sklenku dobrého vína dopřejete každý den. Ostatně takové gastro vinotéky jsou skutečně prostorné. Hodí se ale spíše do restauračních zařízení.

Důležitou roli hraje i systém chlazení

Moderní chladničky na víno lze z hlediska systému chlazení rozdělit na dvě kategorie. Tu první tvoří chladničky kompresorové a druhou chladničky fungující na principu využití termočlánku. Prvně jmenované kompresorové chladničky mají větší tradici a naopak termočlánkové chladničky se pomalu prosazují díky inovativní technologii. Obecně platí, že kompresorové chladničky mají vyšší výkon a nižší spotřebu. Termočlánkové mají ovšem ryze intuitivní ovládání a také jsou jednoduché z hlediska montáže a případných oprav.

Prostorová, či vestavná vinotéka?

Určitě je nutné se také rozhodnout mezi prostorovou a vestavnou vinotékou. Druhá jmenovaná vypadá podobně jako vestavné spotřebiče a může s průhledným sklem v přední stěně dokonale oživit prostor kuchyně. Klasické prostorové vinotéky ale vypadají taktéž moc hezky a tvoří jakýsi solitér třeba mezi obývacím pokojem a jídelnou. Každopádně se vinoték nebojte a dopřejte vínu luxus. Vše se vám bohatě vrátí…
Zdroj náhledového obrázku: domaci-vinoteka.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *