18/02/2014
Kategorie: Chodníky, Exteriér

Příprava na hezký chodník okolo domu

Mít chodník okolo vašeho domu je jakousi samozřejmostí, bez které to prakticky není možné. Pokud chcete mít skutečně kvalitní chodníky, pak byste měli stoprocentně volit co možná nejideálnější přípravu, která zajistí to, že chodník bude vypadat perfektně a vydrží velmi dlouhou dobu. Z jakých úkonů se tedy skládá příprava na chodník. Popravdě řečeno, položení samotné zámkové dlažby již není nijak náročnou záležitostí a zvládne to každý. Všechny úkony před ním jsou tedy rozhodující.

Precizní výkopové práce

Základem vzniku opravdu spolehlivého chodníku je každopádně vykopání přesného vymezení místa, kde bude chodník stát. Počítejte s tím, že byste měli mít po obou stranách přibližně 20 centimetrů navíc, jelikož právě sem přijde betonový obrubník. Hloubka výkopu by měla činit přibližně 15- 20 centimetrů. Počítejte s tím, že pevná kamenná drť zabere nějakých 10 centimetrů. Jemná drť přibližně 4 centimetry a pak následuje zámková dlažba o celkové šířce 6 centimetrů. Tato tloušťka je vhodnější na klasické chodníky a 8 centimetrů silné kostky jsou perfektní na vjezd.

Položení obrubníků

Poté, co budete mít vykopáno, musí následovat instalace obrubníků. Ty se dávají do takzvaného suchého betonu. Zvolíte-li příliš mokrý beton, tak betonové obrubníky budou možná držet lépe, nicméně budou se propadat a vytvoří nerovnosti. Držte se určitě nataženého lanka symbolizujícího výšku. Dále musíte mít natažené lanko na dodržení rovného položení obrubníků.

Podklad pod chodník

Když jsou betonové obrubníky již zatvrdlé, což trvá nějaké dva dny, tak ležet přistoupit k nasypání nejspodnější podkladové vrstvy, kterou bude tvořit hrubá drť. Díky ní bude pak chodník dokonale pevný. Na hrubou drť přijde jemná. Tu je nezbytné přesně vyrovnat, jelikož právě ona pak bude jasně určovat rovný povrch chodníku.
4 komentáře
  1. kuba.kubajs@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.