Domácí müsli tyčinky – připravte si je z ingrediencí, které si sami určíte. Budou perfektně zdravé nabité energií.

Domácí müsli tyčinky – připravte si je z ingrediencí, které si sami určíte. Budou perfektně zdravé nabité energií.. Vyznáváte-li zdravý životní styl, jistě znáte müsli tyčinky. Obchody jsou jich plné a lidé berou regály útokem. Jak by ne, jsou v nich přece ovesné vločky, ořechy a sušené ovoce, takže jsou zdravé.

Jenže tyhle průmyslově vyráběné tyčinky obsahují i spoustu méně zdravých ingrediencí, jako je glukózový nebo glukózo-fruktózový sirup, lecitin, palmový tuk, polevy plné tuku a cukru, ve kterých tu čokoládu a jogurt, jimiž se v názvu honosí, aby pohledal. Připravíte-li si je doma, dáte do nich jen opravdu zdravé suroviny, navíc podle své chuti. Výroba není náročná, tak je pojďte vyzkoušet.

Základní recept

 • ovesné vločky 175 g
 • ořechy a semínka 175 g
 • sušené ovoce 175 g
 • med nebo sirup (kukuřičný nebo agávový)
 • rozmixované vločky nebo hladká mouka 30 g
 • sůl 1 špetka

Foto: Pixabay

Postup:

 1. Sušené ovoce namočte na několik hodin nebo přes noc do džusu (jablečný, pomerančový) nebo do vody. Pak jej přeceďte a osušte na utěrce a následně nakrájejte na malé kousky. Tento krok lze vynechat jen u velmi šťavnatého ovoce, protože jinak při pečení zhořkne a ztvrdne.
 2. Ovesné vločky opražte dozlatova buď v troubě na 180 °C nebo na pánvi rozehřáté na střední teplotu. Míchejte a hlídejte, ať se nepřipálí, zhořkly by.
 3. Oříšky rovněž opečte, až se rozvoní, pozor na připálení. Po vychladnutí je nasekejte na drobné kousky.
 4. Med opatrně zahřejte, aby byl tekutější, ale ne horký.
 5. Pekáček (asi 25 * 15 cm) vyložte pečícím papírem.
 6. Opražené vločky smíchejte s nakrájeným ovocem a oříšky, přidejte mouku a sůl a vše spojte medem. Nejlépe to jde rukama, byť za cenu ulepených prstů.
 7. Lepkavou směs natlačte rovnoměrně do pekáčku a upěchujte (například dnem skleničky potřeným olejem nebo naběračkou).
 8. Pekáček vložte do trouby rozehřáté na 180 °C a pečte asi 20-25 minut dozlatova.
 9. Hmotu nechte v pekáčku vychladnout, pak ji i s pečícím papírem vyndejte na prkénko a nakrájejte dlouhým ostrým nožem na obdélníčky nebo jiné tvary.
 10. Při dodržení základních poměrů můžete obměňovat v podstatě všechny ingredience, místo oříšků lze použít i semínka či kokos, místo části mouky přidat kakao a podobně.

Zdroje: https://www.kucharkaprodceru.cz/domaci-musli-tycinky/, https://www.recepty.cz/recept/domaci-musli-tycinky-161878, https://receptypanicuby.cz/svaciny/domaci-musli-tycinky-pro-deti/, https://www.dancahajkova.com/post/dom%C3%A1c%C3%AD-m%C3%BCsli-ty%C4%8Dinky-recept, https://gymbeam.cz/blog/5-nejlepsich-receptu-na-domaci-musli-tycinky/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.