maso vcelku

Domácí klobásy: Nakládání masa

Výroba domácích klobás je stále oblíbenější činností. Není se čemu divit, protože pseudoklobásy, které nám prodávají nestydatí překupníci v kabátu supermarketů, nestojí slušně řečeno za nic. Proč si tedy nevyudit vlastní klobásy? Když se navíc všechno spojí s ryze přátelskou atmosférou a sklenkou kvalitní slivovice, není co řešit. Podívejte se tedy krok za krokem na to, jak nadívané krasavice pomalu přicházely na svět. V trojdílném seriálu si ukážeme jednotlivé činnosti přímo na autentických záběrech fotografů. Předem se omlouváme za nedostatek finálních snímků anebo jejich zhoršenou kvalitu. S uzením jsme totiž začali poněkud pozdě…

Výběr masa

Pokud chcete mít kvalitní domácí klobásy, je zapotřebí najít si spolehlivý zdroj masa. Supermarket mezi tyto zdroje nepatří! Vybrat si lze jakékoli maso, ale ideální je samozřejmě zachovat poměr mezi tučným a libovým. Vhodná je kombinace vepřového plecka s bokem. Volit ale lze i králičí maso, anebo hovězí či telecí.

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Maso před naložením nakrájejte a namelte

Než budete maso nakládat do česneku, je ideální ho nakrájet na malé kostičky a následně pomlít ve speciálním mlýnku na klobásy. Poté, co si naloupete česnek a připravíte sůl, můžete začít klobásy dávat do mlýnku a následně umlít. Vše potom precizně smíchejte v připravené plastové vaničce. Maso bude naložené asi tři až čtyři dny, než se rozhodnete nadít jej do střívek a udit. Rozhodně maso uchovejte v chladnu a mimo dosah domácích zvířat, která klobásy milují.

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Výroba klobás se neobejde bez naložení masa

Základem pro kvalitní klobásy je pochopitelně správné naložení masa. Potřebovat budeme dostatečné množství česneku a také soli. Rozhodně neberte čínský česnek, ale používejte česnek český. Kluci z Asie umí vypěstovat pouze parodii na česnek a měli by se více věnovat svým tradičním produktům. Sůl je ideální mořská, posypovou už vyzkoušeli v chipsech a úplně košér to nebylo.
Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *