Do kuchyně mramor nebo žulu? Vyberte si správnou pracovní desku

Trouba

Do kuchyně mramor nebo žulu? Vyberte si správnou pracovní desku. Desky z přírodního kamene jsou nádherným prvkem do kuchyně. Mají výborné vlastnosti a navíc jsou při správném zacházení skoro nezničitelné. Pokud uvažujete právě nad tímto kouskem vybavení, zbývá si rozmyslet, jestli si vyberete mramor, nebo sáhnete spíše po žule. V článku najdete stručné shrnutí obou variant a toho, jaké mají mezi sebou rozdíly.

Estetické rozdíly

Prvním poměrně výrazným rozdílem je především vzhled. Žula je méně nápadná, decentnější a dá se kombinovat s větším množstvím výraznějších kousků vybavení. Oproti tomu mramor nabízí výrazný prvek sám o sobě, který se bude výrazně podílet na celkovém vzhledu kuchyně a případně i koupelny, kam se tyto kamenné obklady také používají. O tom, jaká z možností je lepší, rozhoduje pouze váš vkus a představa o dokonalém výsledku.

trouba

Foto: Pixabay

Rozdíly v životnosti

Obě varianty přírodního kamene jsou při správné montáži a utěsnění opravdu dlouhotrvající volbou. Přesto jsou zde drobné rozdíly. Žula je velmi odolná proti vzniku prasklin a obecně je označována jako stabilní, pevný a spolehlivý materiál. U mramoru se také setkáte s pevností a odolností proti poškození, ale je potřeba počítat s vyšším rizikem vzniku skvrn kvůli větší poréznosti materiálu. Některé kyselé látky navíc dokážou mramorový povrch přímo poškozovat.

Údržba a případné opravy

Pro běžné používání a krásný vzhled i po letech jsou velmi důležité nároky na čištění a údržbu jednotlivých materiálů. U žuly potěší poměrně nenáročná údržba. V případě vzniku škrábanců je možné poškození ošetřit epoxidem o vhodném zbarvení. U mramorové desky se vyplatí ošetřující ošetření pro uzavření porézních oblastí zhruba každého půlroku. Oprava případných drobných poškození je stejná jako v případě žuly. U obou varianta navíc platí, že na komplikovanější opravy a renovace je vždy potřeba pozvat profesionála.

Zdroj: https://www.daibau.cz/clanek/218/mramor_nebo_zula, https://kuchyne.bydleniprokazdeho.cz/kuchyne/pouziti-kamene-v-kuchyni.php

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.