Fotovoltaika na balkón má spoustu výhod

Fotovoltaika

V dnešní době, kdy se neustále probírá téma vysokých cen elektrické energie, jistě potěší možnost ušetřit s moderními a trendy fotovoltaickými panely. A pokud vám řekneme, že si můžete takové panely pořídit i na balkón svého bytu, jistě potěším i ty, kteří nevlastní rodinný dům.

Co je to fotovoltaická elektrárna

Každý jistě již slyšel slovo fotovoltaika, a tudíž si dokáže představit, co to znamená. Na druhou stranu fotovoltaická elektrárna je výroba elektrické energie ze slunečního svitu. K tomu, abyste jej mohli využívat potřebujete fotovoltaické panely, střídač a akumulátor. Panely přeměňují sluneční paprsky v energii, kterou střídač distribuuje k jednotlivým spotřebičům v domácnosti. Nevyužitá energie se akumuluje v baterii, ze které se čerpá, když slunce nesvítí, například večer. 

Fotovoltaika na balkon a její hlavní výhody

Panely na balkonové zábradlí

Nemusíte truchlit, pokud nemáte obrovskou střechu nebo plochu na vaší zahradě, k využití solární energie stačí panel dva na balkóně a levnější proud elektřiny můžete využívat i vy. Takové uskupení je za zlomek ceny, ale úspora může být přesto významná. Ano, fotovoltaické panely se dají namontovat také na balkonové zábradlí. Fotovoltaika na balkon je tedy účinné řešení pro ty, kteří nemají k dispozici obrovskou plochu, a přesto chtějí snížit svůj rodinný rozpočet za používání elektrické energie.

Dvojí úspora

Fotovoltaická elektrárna vám tedy uspoří za energii získanou ze slunečního svitu, které je zdarma a dá se využít téměř kdykoli. Navíc si panely na balkón dokážete namontovat díky jednoduchému návodu sami, čímž ušetříte nemalé finanční prostředky za montáž. Vyrobenou energii můžete začít používat téměř okamžitě po instalaci.

Dotace

K úspoře díky fotovoltaice můžeme přidat ještě třetí. Další výhodou je totiž možnost využít dotační program Nová zelená úsporám. Ušetřit můžete až 50 % nákladů na pořízení fotovoltaiky, a to se týká i instalace FVE na balkon. Sice záleží na výkonu, který vaše fotovoltaická elektrárna vytváří (zde platí čím vyšší výkon, tím vyšší dotace), avšak i fotovoltaika na balkoně může počáteční náklady snížit o tisícovky díky dotaci.

Rozvoj obnovitelných zdrojů

Výroba elektrické energie ze slunečního záření je ekologická, nezatěžuje přírodu a pokud slunce bude svítit, bude jí stále dostatek. Využíváním solární energie namísto elektrické energie ze sítě můžete mít dobrý pocit z pasivní ochrany přírody.

Závěr

Pokud hledáte moderní způsob, jak šetřit nejen váš rodinný rozpočet, ale i přírodu, a nemáte dům se zahradou, pak instalace fotovoltaických panelů na váš balkón může být skvělou volbou.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.