Proč se vyplatí vytápět v zimě okapy a svody?

střecha

V období zimy, kdy teploty padají často pod bod mrazu, se na některých místech okapů vytvářejí rampouchy a nánosy ledu. Tíha tohoto nahromaděného sněhu a ledu často okapové žlaby naruší. Řešení? Vytápěné okapy.

Proč vytápět?

Střešní konstrukce se pod náporem velké tíhy masy zmrzlé vody často. Často pak dochází k znečištění fasády domu, nebo k odtržení celého okapu. Rampouchy při změně teplot zase postupně odpadávají a stávají se tak hrozbou pro své okolí. Poranění kolemjdoucích může způsobit i nemalé komplikace z hlediska odpovědnosti majitele objektu. Je na čase jednat.

okap

Foto: Pixabay

Montáž topných kabelů

Předcházejte problémům a zajistěte průchodnost všech svodných cest vždy včas. Jak? Skrze vytápěcí režim topných kabelů. Existují všeho všudy dva typy těchto kabelů. Prvními jsou kabely s konstantním odporem, druhými kabely samoregulační.

Kabely s konstantním odporem udrží vždy stálou teplotu. Nedojde tedy nikdy k tomu, aby voda ve žlabu či okapu docela zmrzla. Samoregulační kabely jsou potom výrazně dražší, budou ale flexibilní. Přizpůsobí se vždy okolním podmínkám a venkovní teplotě. Jsou samonastavitelné, lépe udržitelné a kvalitnější.

Je samozřejmě nevyhnutelné spočítat vždy nejprve si správnou délku kabelů, a ty nechat zapojit elektrikářem. Rozhodující pro uchycení kabelů nebude jen jejich délka, ale zásadní bude zabezpečit je i z hlediska elektrické instalace. Testy krytí a izolace proto nesmí nikdy chybět.

Zatopte rampouchům přímo ve žlabu. Pokud máte okapy položené svisle, nezoufejte. I zde je možné vést kabely pomocí lanka nebo řetězu. Instalace je o něco složitější, ale rozhodně se vyplatí. Díky otopným systémům okapů se nemusíte bát o svoji fasádu domu. Vyhnete se i případným pádům rampouchů ze střech. A to se určitě vyplatí.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/stavba/otopne-systemy-okapy-zlaby-ochrana-dum-chodci-auta-led-snih/

https://www.tzb-info.cz/1471-rozpousteni-ledu-a-snehu-na-strechach-v-okapovych-zlabech-a-svodech

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.