Indická okurka je zajímavou alternativou k té klasické

lagenárie

Už jste někdy slyšeli o lagenárii? Někdy si je také říká kalabasa. Ať tak či onak, pokud ne, je na čase to napravit. Jedná se totiž o velice zajímavou zeleninu, která má rozhodně co nabídnout. Přichází k nám až z daleké Indie, ale má na to, aby se zde zabydlela.

Lagenárie anebo indická okurka

Tato netradiční zelenina umí zastoupit nejen okurky, ale i cukety. Indická okurka je ovšem specifická nejen svým tvarem, ale i vzhledem. Výhodou je, že není příliš kalorická, chuť není nikterak výrazná, doporučuje se hlavně diabetikům. Obsahuje vitamín C, B, i bílkoviny.

Pěstovat ji ve fóliovníku můžete třeba i vy. Není na pěstování náročná, vyžaduje jen dobře pohnojenou půdu. A proč to dělat? Samozřejmě kvůli plodům. Plody je lepší sbírat mladé, velké jsou často hořké. Zralost poznáte jednoduše podle toho, že se plod dá snadno ohnout. Nemusíte však plod trhat celý, stačí si odkrojit jen potřebné množství. Kalabasa se i přesto nezkazí, zaschne a roste klidně dál.

kalabasa

Foto: Pixabay

Lagenárie nejen k jídlu

Pokud nebudete chtít lagenárii konzumovat, můžete si z ní vyrobit například i nádobu na tekutiny. Přezrálé plody s okrovou barvou zpravidla zdřevění a nepropustí žádnou vodu. Lagenárie ve tvaru hrušky dobře poslouží i jako dekorace. Plody je zapotřebí nechat vždy dobře proschnout na vzduchu.

Lagenárii skladujte na suchém a teplém místě. Dužinu, kterou vydlabete, nechte vždy dobře proschnout. Kalabasa vám může dobře posloužit i jako nádoba na čaj. Abyste dosáhli zajímavých tvarů, vezměte si na pomoc například drátek. Ohýbat ji můžete do nejrůznějších tvarů, jen dejte pozor na schnoucí semínka uvnitř plodu. Ty raději vysypte.

Zdroje Informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28367-lagenarie-indicka-okurka-umi-zastoupit-okurky-i-cukety

https://www.ireceptar.cz/zahrada/lagenarie-cili-kalabasa-mlade-plody-snite-z-vetsich-vyrobite-nadobi-i-krmitka.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.