Co vysévat na podzim? Ředkvičky, špenát nebo salát

Podzim

Prázdniny nám daly sbohem a právě teď si užíváme babí léto. Většina nadšených zahrádkářů už má doma pod střechou schovanou vlastní úrodu cibule či česneku a s lehkým závanem nostalgie hledí na prázdné záhony. Nechat je jen tak by byla ohromná škoda. Co můžete vyset ještě teď na podzim?

Zasejte do záhonů jarní zeleninu

Abyste se do příchodu studené zimy nenudily, pusťte se do pořádného prokypření vašich záhonků a zasejte do nich jarní zeleninu. Na podzim je počasí ještě přívětivé a vy se tak do několika týdnů budete moci těšit z další úrody, která vám doslova až pod nos přinese pořádnou dávku vitamínů. A ty se před zimou budou hodit!

Co můžete vysévat na podzim?

Dobrou otázkou je, jakou zeleninu si můžete s klidným svědomím dovolit zaset do osamocených záhonků ještě teď, když je podzim v plném proudu a za několik týdnů se o slovo přihlásí zima. Pár tipů pro vás máme!

Podzim

Foto: Pexels

Špenát

Zkušení zahrádkáři a pěstitelé vědí, že jde o brzkou jarní zeleninu, nicméně ti nejzkušenější jistě potvrdí, že špenát se dá pěstovat i na podzim. Vybírejte si mezi odrůdami, které se nezaleknou podzimního klima, doporučit můžeme odrůdy Matador, Monores nebo Winterriesen. Všechny tři snesou i chladnější počasí.

V upravené zemině udělejte asi centimetr hluboké řádky, mezi kterými nechte asi 20 centimetrů mezeru. Do řádků vysejte semínka špenátu a zalévejte dostatečně, špenát si potrpí na bohatou zálivku. Na první lístky se můžete těšit už za 4-5 týdnů.

Ředkvičky

Ředkvičky jsou nenáročné, vystačí si s trochou tepla, dobře připravenou půdou a dostatečnou zálivkou. I zde můžeme doporučit vybírat takové odrůdy, které jsou určené přímo pro pěstování na podzim – například Duo, Granát nebo Kvarta. 

Záhony nepotřebují kdovíjakou péči. Stačí zeminu zbavit plevele a zbytků kořínků, udělat cca centimetr hluboké řádky, mezi nimi nechat asi 15 centimetrů mezeru a do nich zasít semínka ředkviček. Pravidelně zalévejte, bude-li vám počasí nakloněno, domácí ředkvičky si vychutnáte už za tři týdny.

Ředkvičky

Foto: Pexels

Salát

Kdo si už během srpna chytře předpěstovat sazenice salátu, ten udělal nejlépe a nyní bude o krok napřed před těmi, kdo tak neučinil a bude muset začít pěkně od začátku. Odrůdy salátu vhodné pro pěstování během podzimních měsíců jsou například Deon, Major nebo Červánek.

Semínka salátu se vysévají do řádků hlubokých asi jeden centimetr, mezi jednotlivými řádky nechte alespoň 30 centimetrů mezeru. Jakmile začnou rostlinky růst, je dobré je protrhat a nechat mezi nimi 20-25 centimetrů místa. S ohledem na vybranou odrůdu budete salát sklízet za sedm až deset týdnů.

Zdroje info: https://www.countryliving.com/gardening/garden-ideas/g37104366/fall-vegetable-gardening/
https://www.prozeny.cz/clanek/na-podzim-jako-na-jare-je-cas-vysevat-salaty-a-redkvicky-74436

Náhledové foto: Pexels

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.