01_mycka

Co nedávat do myčky nádobí

Myčka na nádobí se pomalu stala nezbytnou součástí našich domácností. Stejně jako jiné spotřebiče, i myčku na nádobí je ale třeba používat správně. Jakkoliv se může zdát, že myčku stačí jen naložit a zapnout (a řada lidí jí takto používá), není to tak úplně pravda. Pokud nebude uživatel dodržovat jistá pravidla, zkrátí tím buď životnost myčky, anebo si poškodí nádobí, které do ní vkládá. Jedním z nejdůležitějších pravidel je dávat do myčky jen to nádobí, které do ní patří.

Nejen pánve a pekáče

Myčka není vůbec vhodná pro mytí velkých litinových kusů nádobí. Pekáčům, hrncům či roštům a dalším prvkům z tohoto materiálu hrozí poškození povrchu a brzké rezavění. Koneckonců, litinové nádobí by se stejně tak nemělo mýt ani v ruce s použitím saponátů a prostředků na mytí nádobí. Pro litinu je ve skutečnosti lepší, pokud je na ní udržována tenká vrstvička mastnoty. Něco takového je v myčce nemožné a postupně proto dochází k narušování litinového povrchu.

Myčka neprospívá ani nádobí titanovému, byť nelze říci, že by ji pro něj nešlo použít vůbec. Titan do myčky může za předpokladu, že teplota při mytí bude maximálně 60°C a budete hodně šetřit s mycími prostředky.

01_mycka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Teflon a ostré nože či struhadla

Pánve s teflonovým povrchem, nebo s jiným nepřilnavým povrchem, jsou dalším typem nádobí, které do myčky nedávejte. Mycí prostředky i tomto případě povrch významně narušují a pánve poškozují. V případě teflonu je poškození ještě výraznější a rychlejší než v případě litiny.

Ostré nože, ale také struhadla, škrabky apod. se při mytí v myčce rychle otupují. Pokud je chcete mít opravdu dlouho ostré, myjte je raději ručně.

Dřevo

Vysoká teplota a vlhkost, které v myčce panují, jsou pro dřevo velmi nevhodným prostředím. Vlivem těchto podmínek dochází k deformaci dřeva a navíc se do jeho pórů dostávají nečistoty z ostatního nádobí. Nejedná se přitom jen o vařečky či prkénka na krájení, může jít např. i o nože s dřevěnou rukojetí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *