01_listi

Co na podzim se shrabaným listím?

V podzimním čase se na nás ze stromů valí v nemalém množství barevné listí. Často pokryje doslova celou naši zahrádku. Podzimní listí dokáže být krásné a hraje nejrůznějšími barvami. My ale spíše přemýšlíme, jak ho co nejlépe využít, anebo se jej alespoň zbavit. Vyvozit listí do lesa není nejlepší nápad, a tak se poohlížíme po nějakém lepším.

Zapomeňte na pálení

Předně je třeba si uvědomit, že pálení listů je dle vyhlášek mnoha obcí často zakázané. Za takové kulišácké nápady můžete dostat nemalou pokutu. To ale neznamená, že s ním nelze naložit jinak a využít jej užitečně.

Listí je totiž výborným tepelným izolantem a ochranou před mrazem. Pokryjte jím záhony všude tam, kde nechceme, aby nám úroda odešla. Nesmíme přitom ovšem zapomínat, že v sychravém a nevlídném podzimním počasí nám může vítr s listím pěkně zatočit. Dbáme proto při kladení jednotlivých vrstev i na to, aby nám jej vítr nerozfoukal. Pokryjeme ho ideálně zeminou.

02_listi

Foto: Pixabay

Další využití spadaného listí

Starosti se spadaným listím můžeme jednoduše nechat firmě se zahradnickým zaměřením, která listy odveze na svoje náklady. Byla by však škoda nevyužít jej svépomocí.

Listy jsou přirozenou součástí naší přírody a možná se budete divit, jakou pochoutkou jsou pro červy. Pokud jim jej necháte, zlepší se úrodnost půdy. Spadané listí je zkrátka ideálním hnojivem na přírodní bázi.

Spadané listí také poskytne azyl pro ježky, nebo hmyz. Milovníci zvířat dobře vědí, že lepší a útulnější domeček by během zimy nenašly.

Spadané listí nám může posloužit také jako dekorace v interiéru i venku. Dekorovat můžeme třeba cestičku, která vede k vašemu domu. Díky listí je barevná a nádherně šustí pod nohama. Jen je třeba počítat s tím, že v období, kdy je deštivo, vám taková romantická cestička dlouho nevydrží. Listí je pak navíc mokré a hodně kluzké.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *