Jak udržet květiny ve váze co nejdéle

01_kvetiny

Květiny ve váze dělají nepochybně radost všem ženám a nejen jim. Květinářství nabízí v dnešní době širokou škálu nádherných květin nejrůznějších druhů, velikostí a barev. Cenově se ale výrazně liší a nákup květin mnohdy nebývá levnou záležitostí. Jak tedy zařídit, aby nám vydržely co nejdéle a my jsme se z nich mohli dlouho radovat?

Začněte u výběru

Při výběru si dejte na čas a nesahejte po první květině, kterou zahlédnete. Už při prvním kontaktu můžeme pouhým pohledem na květy zhodnotit, zda jsou květy čerstvé či nikoliv. Jednotlivé okvětní lístky květiny nesmí být povadlé ani oschlé.

V lepších květinářstvích jsou často květiny umístěny v malé ampuli s vodou, která je navlečená na stonku květiny. Případně je místo toho použita vlhká gáza, která dobře poslouží při převozu květiny. Bez ohledu na to, jak dobrý je stav květiny, měla by se co nejrychleji přepravit do vázy s vlažnou vodou.

02_kvetiny

Foto: Pixabay

Co s květinou doma?

V první řadě otrhejte listy ve spodní části. Ty by jinak byly ponořené ve vodě. Odumřely by a došlo by k jejich rozkladu, což by se projevilo nepříjemným hnilobným zápachem. Vázu s květinou byste také neměli umisťovat do průvanu. Stejně tak je dobré ponechat květinu v polostínu. Před ponořením také seřízněte jednotlivé stonky našikmo. Vznikne tak velká plocha, skrze kterou bude rostlina přijímat vody a případné živiny. Díky tomu vydrží čerstvá o něco déle.

Někomu radí přidávat do vody kousek dřevěného uhlí, které vodu filtruje, dezinfikuje a zbavuje jí případných bakterií, které by mohly květině škodit. Bez dřevěného uhlí se ale pravděpodobně obejdete. Ke každé květině ale dostanete v květinářství sáček s výživou. Řada lidí jej okamžitě vyhazuje, což je škoda. Jeho použití je velice snadné: stačí ho jednoduše nasypat do vlažné vody, řádně rozmíchat a přidat do vázy.

Naše babičky dříve přidávaly do vody použitý sáček černého nebo zeleného čaje. Vyzkoušet tak můžete i tento recept.

Květy jednotlivých květin se rády ohýbají. V takovém případě je zkuste přes noc ponechat ve studené vodě. Květy se opět narovnají a budou vypadat jako v den, kdy jste si květinu koupili (platí to hlavně u růží).

 

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.