Stromek v květináči

Co dělat, aby vánoční stromeček dlouho vydržel?

To by ani nebyly ty správné Vánoce, kdyby domov neprovonělo jehličí. Živé a řezané stromky jsou stále více oblíbené. Do módy se však dnes dostávají i ty v květináčích.  Podle čeho tedy stromek vybrat a jak se o něj starat, aby nám doma vydržel co nejdéle?

Pozor na přetopené místnosti

U živého stromku, zvažujeme nejen to, jak vypadá, ale také to kde ho umístíme. Proto umístit tradiční smrk ztepilý do obývacího pokoje, kde je teplota okolo 24°C, není nejlepší nápad. V přetopených místnostech totiž začne jehličí smrku opadávat. Proto je vhodnější zvolit smrk pichlavý/stříbrný,jedli nebo borovici. O tom, jak dlouho váš vánoční stromek vydrží, rozhoduje už váš výběr. Nekupujte stromky již předem zabalené, nikdy totiž nevíte jak dlouho už je stromek uřezaný.  Stromek si případně nechte zabalit až těsně před vaší přepravou domů. A abyste si byli jisti, že vámi vybraný stromek je čerstvý, hledejte ten s jasnými zdravými barvami.

Nechte stromek aklimatizovat

Až si stromek přivezete domů, určitě ho nedávejte ihned do teplé místnosti. Teplotní šok by jen zapříčinilo opadávání jehličí. Dokud se tedy nezačnete pouštět do zdobení, ponechte stromek venku nebo alespoň v chladnější místnosti.  Prozatím můžete seříznout kmen a připravit stojan.  Výborné jsou stojany se zásobníkem na vodu. Tu pak stačí přilévat a stromek vydrží dlouho svěží a krásný.

Vánoční stromek v květináči

Pokud nechcete klasiku, ale máte rádi nové a netradiční věci. Pořiďte si vánoční stromek v květináči.  Takový stromek vám při správné péči vydrží klidně do dalších Vánoc.  Nejdříve je však nutné stromek v květináči nechat postupně přivykat domácím teplotám. Toho docílíte tak, že začnete v chladnější místnosti jako je garáž nebo chodba, kde je okolo 10°C. Po pár dnech stromek přeneste do předsíně. Na vánoční svátky ho můžete nechat v místnosti, kde je i 20 °C a pak celý postu opakujte, ale v opačném pořadí. Stromek si tak znovu přivykne na nižší teploty. Do jara ho pak nechejte ve světlé místnosti, aby byl chráněn před mrazy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *