Čištění koberců pomocí zelí? Jde to

koberec

Udržet vaše koberce v čistotě bez jediné nehody po celý rok je mnohdy nad lidské síly. Co ale dělat ve chvíli, kdy se zlo v podobě skvrny na koberci stane skutečností? Agresivní chemické prostředky koberce zpravidla jen odrovnají. Nejen naše babičky věděly, jak na to. S mapami na kobercích uměly zatočit jen díky obyčejné potravině za pár šestáků. Na koberec si proto i dnes vezměte kysané či čerstvé hlávkové zelí.

Připravte si zelí

Hromádku kysaného zelí přeceďte a nechte důkladně odkapat. Vrstvu odkapaného kysaného zelí smíchejte s pár lžičkami soli. Na zasažených místech nechte zelí působit třeba několik hodin v kuse. Poté ho z koberce odstraňte a místo ještě několikrát přetřete suchým froté ručníkem. Sami uvidíte ten rozdíl. Koberec nakonec do čista vysajte.

Pokud nemáte po ruce kysané zelí, nevadí, hodit se může i zelí čerstvé. Hlávkové zelí rozkrojte tak, aby se dobře drželo a mělo dostatečně velkou plochu. Stranou jeho řezu můžete koberec několikrát přejíždět. Vyčistit tak můžete nejenom cílený flek, ale i celý koberec. Jak?

koberec

Foto: Pixabay

S malým kouskem zelí byste jen stěží vyčistili celou plochu koberce. Hlávkové zelí proto nastrouhejte na jemno. Rozsypte ho po koberci až poté, kdy koberec důkladně vysajete a zbavíte prachu. Pomocí čistého koštěte zelí do koberce důkladně zapracujte. Zelí se doslova propojí s vlasy vašeho koberce. Zelí po několika hodinách zameťte a odstraňte.

Není nad čištění horkým i studeným efektem

K čištění koberců nemusíte využít jen zelí. Vhod může přijít i obyčejná kostka ledu s níž můžete snadno vyčistit i přilepenou žvýkačku z koberce, nebo kousky vsáklé čokolády. Žvýkačka i čokoláda bod bodem mrazu ztvrdnou a odstranit je z lze povrchu velmi dobře.

Pokud vám v době Vánoc ukápne například vosk na koberec, nemusíte koberec nutně likvidovat. Zapněte žehličku a nechte ji důkladně nahřát. Horkou plochou žehličky vosk snadno odstraníte. Abyste vlas koberce nespálili, bude ještě zapotřebí vzít si na pomoc ručník. Ten bude tvořit dokonalou izolační vrstvu pomocí níž se vosku snadno zbavíte. Vosk z ručníku postačí jemně sloupnout dolů.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/koberec-zeli/

https://m.magazinplus.cz/bydleni/233-jak-vycistit-koberce-a-zbavit-se-skvrn-pomuze-prasek-do-peciva-i-kysane-zeli.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.