Čím v kuchyni nahradit drahé máslo?

máslo

I při dnešním dramatickém zdražování prakticky všech potravin se často nevyhnutelně pozastavíme nad cenami tolik potřebného másla. Ne snad, že by máslo zdražovalo více než ostatní potraviny, ale z nějakého důvodu jsou spotřebitelé právě na ceny másla poměrně citliví. Máslo ale drahé samozřejmě je a může se proto hodit seznámení se s některými alternativami, kterými jej lze při pečení nahradit.

Nejen cena, ale také alergie

Máslo, které obsahuje mléčné bílkoviny, není však vhodné pro každého. Alergici tak často řeší otázku, čím chutné máslo nahradit. Máslo je chutné a voňavé, ale také pro většinu diabetiků i lidí s obezitou není nikdy tou pravou volbou. I to, tedy nejen cena, mohou být důvody pro hledání náhrady.

Máslo lze tedy nahradit alternativními surovinami, jejichž použití potom u některých receptů jen sotva rozpoznáte. Máslo však rozhodně nenahrazujte u takových receptů jako je vánoční cukroví apod. Tam tvoří máslo jednu z hlavních pojivových surovin, bez kterých se jen těžko obejdete.

máslo

Foto: Pixabay

Kde lze náhražky použít? A jaké to jsou?

Jiné než u vánočního cukroví to bude například u pečených bábovek a receptů. ve kterých je potřeba máslo rozpuštěné. Tam lze máslo nahradit například rostlinnými oleji, zahrnout je samozřejmě možné i kvalitní olivový olej, který je navíc sám o sobě zdravý.

Když na chvíli pominete alergii na kravské mléko, díky které není následující tip vhodný pro alergiky s citlivostí na mléko, bývá chuť bábovky o poznání chutnější s pravým řeckým jogurtem, který dodá bábovce nakyslou chuť. Do perníků potom můžete místo másla využít spíše ovocné pyré, které výrazně prohloubí i jeho vláčnost. Máslo lze tak dobře nahradit i pyré z podzimních jablek či dýně.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/cim-nahradit-maslo-30000830.html

https://www.jimeto.cz/cim-muzete-pri-peceni-nahradit-maslo-moznosti-je-hned-nekolik/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.