Způsoby, jak co nejlépe využít plochou střechu

Moderní stavby jsou často vybavené plochou střechu. A přesně to může být jejich výhoda, protože ploché střechy nabízí celou řadu nejrůznějších způsobů využití. Mohou tak zvýšit svou funkčnost a nabídnout ještě něco navíc. Podívejte se na několik způsobů, jak co nejlépe využít plochou střechu.

Zelená plochá střecha

Pokud toužíte po zelené střeše, která slouží jako izolace a zároveň pomáhá zlepšovat okolní klima, je potřeba, aby samotná střecha měla maximální sklon do 30 stupňů. Z toho vyplývá, že rovné střechy jsou pro podobné účely naprosto ideální. U zelené střechy si navíc můžete vybrat, jestli zvolíte intenzivní variantu, která vyžaduje trochu více práce a údržby, nebo spíše extenzivní, kde jsou vysazeny takové druhy, které nevyžadují žádnou další péčí a střecha si v zásadě žije svým vlastním životem.

Terasa na střeše

Jednou z možností využití je vytvoření posezení a celého střešního prostoru. Takto se střechy upravují hlavně u komerčních budov, ale tento způsob využití je možné přidat i k rodinnému domu. Jen je nutné střechu takto připravit již v rámci stavby nemovitosti. Střecha navíc musí být dostatečně vyztužená a zpevněná, aby bylo takové využití možné. Když se to však povede, vznikne vám vlastně taková zelená střecha ještě s dalším využitím. Na takové střeše si tím pádem klidně můžete pěstovat malou zeleninu nebo nejrůznější druhy bylinek. Ideální řešení hlavně pro městské domy, kde je v okolí nedostatek zeleně.

Foto: Pixabay

Bez pořádného zateplení a izolace se neobejdete

V některých případech jsou nároky na plochou střechu o něco větší v porovnání s tou klasickou šikmou. Je tedy nezbytné pohlídat si kvalitu zateplení a izolace. V zásadě jsou však ploché střechy v mnoha ohledech úspornější a mohou vycházet cenově zajímavěji v porovnání se šikmou variantou. To však platí hlavně pro novostavby, protože přestavba stávající šikmé střechy na rovnou nemusí být v rámci rekonstrukce nic jednoduchého.

Zdroj: https://www.svepomoci.cz/clanek/5054-plocha-strecha-jeji-vyhody-a-jake-materialy-zvolit a https://www.receptyprimanapadu.cz/dum-a-stavba/proc-si-poridit-plochou-strechu/

Náhledové foto: Pixabay