Švestky

Čí jsou plody spadlé na sousedův pozemek

Máte také stromy u hranic vašeho pozemku s pozemkem sousedovým? Pokud ano, a pokud z nich padají jejich plody – například nějaké ovoce, pak se vám možná často stává, že část plodů padá na sousedův pozemek. Čí jsou tyto plody? Stávají se vlastnictvím souseda, nebo si je můžete, jako vlastník pozemku, z kterého roste strom, vzít? Na to se dnes společně podíváme.

Primární je dohoda sousedů

Výše uvedené situace upravuje občanské právo. Zákonnou úpravu najdeme v občanském zákoníku. Důležité však je, že jakákoli dohoda mezi sousedy je výše a může předejít vůbec aplikaci zákonných ustanovení nebo dokonce soudních sporů. Pokud je to tedy možné a máte se sousedem dobré vztahy, určitě se dohodněte například na tom, že na vyžádání si můžete ovoce posbírat nebo že ze spadlých plodů si může soused část nechat.

Jabloň

Foto: Pixabay

Čí jsou spadlé plody – zákonný režim

Jak tedy zákon situace, kdy na váš pozemek padají plody ze sousedova stromu? Podle § 1016 občanského zákoníku náleží plody tomu vlastníkovi pozemku, kam tyto plody spadnou. Pokud tedy plody, byť ze stromu, který vyrůstá z vašeho pozemku, spadnou na pozemek souseda, má nárok si tyto plody ponechat. Okamžikem dopadu na jeho pozemek jsou totiž jeho. Zastavit bychom se ale měli u pojmu plody. Ten používá občanský zákoník. Nejde však o plody v obyčejném slova smyslu, ale o jakékoli produkty věci, které věc plodí ze své přirozené povahy. Půjde tedy například i o listí či suché větve. Pokud dopadnou na váš pozemek, jsou vaše – to znamená, že nemůžete právně vymáhat, aby si je soused přišel uklidit.

Dopadají-li plody na veřejný statek

Výše uvedený režim platí, když se ocitnou plody z jednoho pozemku soukromého vlastníka na druhém pozemku soukromého vlastníka. Občanský zákoník však ještě rozlišuje situace, kdy tyto plody dopadnou na veřejný statek. Za veřejný statek můžeme považovat například chodník, cestu nebo park. V takovém případě jsou plody pořád vlastníka pozemku, z kterého vyrůstá strom. Zajímavá je také situace, co se děje, když plod je na vašem pozemku, ale ještě není oddělen od rostliny, která vyrůstá od souseda. Představit si to můžete například na dýni. Šlahoun dýně se dostane od souseda až k vám na pozemek. Z tohoto šlahounu posléze začne vyrůstat obrovská dýně. Tento plod, byť je na vašem pozemku, není váš, jelikož ještě není oddělen od své rostliny. Tato rostlina vyrůstá z pozemku souseda, a proto je i neoddělený plod stále vlastníka sousedního pozemku.

Zdroj info: https://www.podnikatel.cz/zakony/novy-obcansky-zakonik/f4582168/

Náhledové foto: Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

13 komentářů

 1. Vera Odpovědět

  Naše zákony nejsou dotažené do konce a o spravedlnosti existují spousty vtipů, které, přijde-li na realitu, mají k veselosti daleko.
  Např. nikde v zákonech není stanoveno, když mi padá na můj pozemek listí ze stromů a keřů vyrostlých na pozemku nedbalého souseda, že by měl ON mít ne slušnost, někdo neví, co to je, ale POVINNOST si to smetí na podzim přijít na můj pozemek vyhrabat a od vézt, včetně starých uschlých zlomených a ke mě napadaných větví a větviček. Nehledě na to, že mi to ničí plot a sousedův nepořádek mi ztěžuje úklid mojí zahrady.
  Taky naši „špatně“ placení zákonodárci zapomněli, že každý nestojí o plody sousedových stromů, spadlé na jiný pozemek. Např. já mám problém zpracovat svoje vlastní, kvalitní ovoce, já nestojím o sousedovo plesnivé, které navíc ohrožuje zdraví mých stromů.

  Asi mají soudy málo práce, že svými nedokonalými zákony nutí lidi shánět rady u advokátů a s takovými nedobrými sousedy se muset soudit, když po dobrém to nejde.

 2. Vera Odpovědět

  Ještě jsem zapomněla dodat, že nespravedlivé a nelogické je i to o té dýni.
  Tak od souseda ke mně prorostou šlahouny jeho dýní (nebo melounů, okurek…) v místech, kde já musím sekávat trávu. Svoje dýně, melouny, okurky…a vůbec všecku zeleninu mám na úplném místě. To mám být ohleduplná i k jeho šlahounům a k nim přirostlým plodům, které mi tam zavazejí? Někoho si pozvat, aby to opatrně držel nahoře, abych mohla pod nimi posekat? Nebo jak mu začnou plotem prorůstat ke mně, mu pod ně koupit folii, aby mi tam tráva nevyrostla?

  Nejlepší je, než si někdo koupí nebo postaví dům, si zjistit, jací jsou sousedé. Nedbalci jsou pro normální lidi hotové boží dopuštění.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   To je zase jiný problém. I na to zákon pamatuje a vlastník pozemku, kam rostou rostliny ze sousedního pozemku může požadovat odstranění částí, které na jeho pozemek zasahují.

 3. honza Odpovědět

  Nevím, co řešíte? Větve, které zasahují na můj pozemek mám právo odstranit. pozemek je do určité výše můj. Je pravda, že nikdo neřeší poškození stromu kterému odříznu větev.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   To je sice pravda, avšak odstranit větve, které k vám zasahují můžete jen v případech, které stanoví zákon. Občanský zákoník stanoví v § 1016 odst. 2, že nejprve o to musíte požádat vlastníka pozemku, z kterého rostlina vyrůstá. Až pokud tak neučiní, můžete odstranit větve sám, avšak jen v případě, že vám jejich přítomnost na vašem pozemku způsobuje škodu nebo obtíže, které převyšují zájem na nedotčeném zachování stromu. Takovou škodu či obtíže bude nejspíše třeba vykládat spíš restriktivně – to znamená, že samotná existence větví, které zasahují do vašeho vlastnického práva k pozemku samy o sobě nepředstavují důvod pro jejich uřezání dle § 1016 OZ.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Nikoli, protože uříznutí – tedy odstranění plodu z cizí věci bez svolení vlastníka – je protiprávní.

 4. Ivana Vágnerová Odpovědět

  Mám dotaz, který trochu souvisí s tím problémem, o kterém je zde psáno. Ptám se – ale prosím o seriózní a věcně správnou odpověď. Sdílíme se sousedy jejich zídku v rohu našeho dvora. Zídka je asi 40 cm široká, asi dva metry vysoká a na délku cca 5-6m. Sousedé, kterým zídka patří, ji mají vzorně upravenou, udržovanou, vršek oplechovaný. Na naší straně je ovšem už léta neudržovaná, měli jsme tam břečťan, který už je odstraněn a já se Vás ptám – jak je to s údržbou zídky na naší straně??? Máme my zídku nechat opravit a nahodit – nebo je to taky na dohodě mezi námi a sousedy, kterým patří??? Jsou to moc hodní, mladší lidé, mně jde jen o to, jestli to je naše povinnost postarat se o zídku z naší strany nebo to přísluší vlastníkům a my jim opravu zaplatíme – aby to bylo podle nějakého zákona v pořádku. Hlavně napište, zda ta oprava musí být v naší režii – abychom se podle toho zařídili. Moc děkuji za solidní a věcně správnou odpověď.

 5. Zdenek Odpovědět

  Hádat se se sousedem, když si zvedne jablko spadlé z mého stromu je malichernost. Nic bych nedělal ani kdyby si to jablko utrhl z mého stromu zasahujíci větvemi nad jeho pozemek. Kvůmi pár jablkům neschudnu.

 6. Petr Odpovědět

  Bylo by super, kdyby se pan Honza Mikulín naučil českou gramatiku. Když ho ve škole nenaučili, kde a jak se píší čárky, měl se to sám iniciativně doučit. Obzvláště pokud pracuje jako novinář. Je hodně smutné, jakou úroveň má současná publicistika. 🙂

 7. Iva Odpovědět

  Dobrý den,
  co dělat v případě, že mi na pozemek od souseda spadne vzrostlý starý strom, který poškodí můj majetek (dům)?
  Je tedy strom, který ke mně spadnul můj?

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   V tomto případě oddělená část stromu nejspíše dle úpravy bude vaše. Váš soused však bude mít zcela jistě závazek vůči Vám na náhradu škody, kterou vám pád stromu způsobil, založený jeho odpovědností za škodu, kterou strom nadělal.
   Náhradu nákladů, které vynaložíte na opravu domu tedy můžete žádat po svém sousedovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *