Břečťan může pomoci s praním prádla i s popáleninami od slunce

Břečťan-01

Břečťan popínavý je liánovitá, léčivá rostlina, která roste v houfném keři často se plazícím po stromech nebo zdech domů. Břečťan je ale ve skutečnosti mnohem zajímavější a jeho listy lze v domácnosti využít mnoha rozmanitými způsoby. K čemu lze tedy tuto dobře známou rostlinu ve skutečnosti použít?

Břečťan jako prací prášek

Poměrně velké, zelené listy, které neopadávají jsou ve skutečnosti výborným základem netradičního pracího prostředku. Břečťan se dá totiž použít i při praní prádla, které je s jeho pomocí možné zbavit efektivně nečistot. Nezbaví prádlo jen nečistot, ale také pachu. Jak na to?

Do látkového sáčku natrhejte větší hrst listů z břečťanu. Sbírejte přitom opravdu jenom listy, bobule nechte jako potravu pro ptákům. Listy pořádně uzavřete do látkového sáčku a přidejte ho do pračky spolu k prádlu. Pračku potom spusťte na běžný program.

Pozor na to, abyste sbírali jen ty listy, co mají krásně zelenou barvu. Ty totiž mají při praní největší účinnost. Břečťan obsahuje tzv. saponin. Ten má vlastnosti detergentu a ve spojení s vodou pění a má čistící účinky. Břečťan tak vlastně stejné látky jako jsou v mýdle, nebo právě v pracím prostředku.

Při praní s listy břečťanu se odstraní snadno skvrny a různé mapy na oblečení, které jinak nejdou vyprat. Pokud chcete, aby vaše prádlo bylo ještě bělejší a svěžejší, tak spolu s břečťanem můžete přidat i sáček s jedlou sodou a plátky citronu.

Břečťan-02

Foto: P

Další využití břečťanu

Kromě přípravy ekologického přípravku na praní lze listy břečťanu využít i pro jejich léčivé účinky. Břečťan může být ideálním pomocníkem při snaze o odstranění lupů. Postačí si z listů udělat odvar, umýt si několikrát hlavu a lupy zmizí.

Stejně tak břečťan pomůže při popálení od slunce, na bolavé klouby či celulitidu. Ve všech těchto případech stačí břečťanový olej vmasírovat na postižená místa a krouživým pohybem rozetřít.

Břečťan je potom i výborným pomocníkem na kuří oka. Listy se namočí na tři dny do octa a potom se přikládají opakovaně na kuří oko. S léčbou pokračujte, dokud se kuří oko nezhojí.

Zdroj informací: https://babickynamradi.cz/vite-proc-dobre-vlozit-brectan-pracky-dokaze-veci-kterych-mozna-netusili/2/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.