Jablka

Jak správně skladovat jablka, aby vydržela šťavnatá?

Přichází období sklízení jablíček, která vám během sezony uzrála na zahradě. Mnoho lidí si proto pokládá otázku, jak je správně skladovat, aby zůstala krásně čerstvá až do jara. Chcete-li mít jistotu, že vám jablka vydrží zdravá, nebudou hnít ani nezačnou plesnivět, pak musíte vědět, jak je uskladnit.

Nejlepší prostor? Sklep!

Máte-li možnost skladovat sklizená jablka ve sklepě, máte v podstatě vyhráno. Sklep je totiž pro jejich uskladnění ideální. Máte-li zděný sklep, kde panuje vysoká vlhkost vzduchu, jablka si v něm udrží vodu a nebudou se scvrkávat. Majitelé suchých sklepů do nich mohou postavit nádobu s vodou a tu pravidelně doplňovat. Pro jablka je ideální teplota pohybující se mezi 1-12 °C.

Co když nemáte sklep?

Ne všichni disponují sklepem a přesto si chtějí i během zimy pochutnat na vlastních šťavnatých jablíčkách. Nemáte-li sklep, můžete jablka skladovat v nevytápěné garáži nebo pro ně najděte místo na studené chodbě.

Jablka můžete skladovat v uzavíratelných bednách s rašelinou. Jednotlivé vrstvy jablek skládejte od sebe a oddělujte je cca 3-5 cm hrubé proschlé rašeliny. Dejte si pozor, aby se jablka nedotýkala, mohla by se otlačit a následně by na nich mohla vzniknout plíseň, nebo by se mohla nakazit hnilobou. Bedny postavte na chladné místo. 

Jablka_2

Foto: Pixabay

Jablka skládejte do vrstev

Pro skladování jablek jsou vhodné bedýnky s dírami po stranách. Díky nim bude k jablíčkům proudit vzduch. Skládejte je stopkou nahoru, ideálně do jedné vrstvy. Chcete-li předejít otlakům, můžete je podložit polystyrenovou deskou, někdo používá slámu. Jablka je během zimy potřeba pravidelně kontrolovat, zbavovat se případných špatných kusů – sledujte, jestli nehnijí nebo neplesniví.

Správná sklizeň usnadní skladování

Na skladování jablek můžete myslet už tehdy, kdy se pustíte do jejich sklizně. Hravě si totiž můžete práci usnadnit. Jablka trhejte se stopkou a odlamujte je směrem nahoru. Nikdy netrhejte jablka tak, že byste je tzv. ukroutili. Sklízejte je ideálně ráno nebo pozdě večer, nikdy ne za deště.

Spadené ovoce posbírejte a neprodleně zpracujte. Spadaná jablka neuskladňujte. Jsou-li jablíčka ťuknutá či jinak poškozená, udělejte z nich třeba křížaly, jablečné pyré nebo je nastrouhejte a zamrazte.

 

 

Zdroj info: https://blog.mall.cz/hobby/jak-uskladnit-jablka-aby-zustala-stavnata-az-do-jara-904.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. Josef Odpovědět

    Jsem s radami na uskladňování jablek nějak zmatený.Většinou čtu jablka stopkami dolů a někdy se doporučuje stopkami nahoru.Nikde jsem,ale nečetl zdůvodnění proč se jablko má dát tak jak to autor doporučuje.Zajímal by mne názor opravdových odborníků jak je to s tím uskladněním správně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *