Co pomůže i na zdánlivě nevypratelné skvrny na oblečení

Oblečení

Asi každý z nás má ve svém šatníku nějaký ten kousek oblečení, který „zdobí“ flíček od krve, skvrna od vína nebo fleky od trávy. Zatímco někteří takto znehodnocené oblečení bez lítosti vyhodí, druzí jej nadále ponechávají na dnech šuplíků a skříní. Poradíme vám, jak se zbavit i zdánlivě neodstranitelných nečistot, o kterých jste si možná až do této chvíle mysleli, že nad nimi nemůžete vyhrát!

Tuhle zásadu by měla znát každá hospodyňka

Jakmile se objeví skvrna, pusťte se s ní do boje co možná nejdříve. Nezáleží na tom, jak velké je znečištění či jaký je druh jeho původu. Důležitá je rychlost, se kterou budete jednat. Čím dříve zasáhnete, tím menší je šance, že se špína nasaje do vláken a půjde snadněji vyčistit. Dojde-li ke znečištění nějakou tekutinou, bez prodlení ji vysušte ubrouskem. Pozor: skvrnu s ním neroztírejte, jen nechte tekutinu nasát.

Oblečení_1Foto: Pexels

Co pomůže na skvrny od červeného vína?

I když si dáte pozor, snadno se stane, že na vaší oblíbené blůze nebo košili ulpí červené víno. A většina z nás ví, že s červeným vínem se opravdu těžko bojuje. Věděli jste, že na červené víno funguje bílé víno? Skvrnu nejdříve vysušte, poté na ni nalijte bílé víno a posypte trochou soli. Poté vyperte na co možná nejvyšší teplotu (s ohledem na materiál). Pomoci také může vyvařit oblečení v mléce. 

Jak se zbavit fleků od trávy?

Především dětičky mají často zelená kolena. Maminky vždycky nad takovým oblečením jen zoufale sprásknou ruce. Traduje se totiž přesvědčení, že na čem jsou fleky od trávy, to už navždy zůstane zelené. Když ale na pomoc povoláte ocet, můžete katastrofu zažehnat. Namočte oblečení do octové lázně, kterou vytvoříte smícháním tří polévkových lžic octu a litru vody. Špinavé oblečení nechte v lázni alespoň 12 hodin, poté vyperte na standardní program.

Co funguje na skvrny od krve?

I skvrny od krve jsou považovány za ty, kterých se nelze zbavit, ani kdybyste se na hlavu stavěli. My ale víme, že na fleky od krve pomáhá peroxid vodíku. Na mysli máme 3% roztok. Zde ale pozor: tuhle metodu lze použít jen na bílé nebo světlé prádlo, protože peroxid má bělící účinky a jinak barevné oblečení by nenávratně znehodnotil. Bezpečnější metodou je zaschlou krev na oblečení namočit, posolit a nechat odmočit v octové lázni. Pak vyprat.

Zdroj info: https://carujeme.cz/cisteni-skvrn-na-obleceni/
Náhledové foto: Pexels

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.