Barvy

Barvy do interiéru: Jakou zvolíte vy?

Jaro je ideální obdobím ke změnám a platí to i v interiéru. Pořiďte stěnám nové a pozitivní barvy. Jak velká investice to bude, je jen na vás, ale někdy stačí zkrátka dobrý nápad a je vymalováno!

Ještě než vyberete barvu

Než se vydáte na nákupy barev nebo budete hledat na internetu inspiraci, je dobré si zopakovat, jak se s barvami na stěny zachází. Každá barva má totiž jinou energii, kterou pak dodá nejen bytu, ale i vám. Například zelená barva je uklidňující a oceníte ji především v obýváku nebo v dětském pokoji.  Další zklidňující barvou je barva modrá, hodící se do koupelen nebo ložnic. Naopak žlutá barva dodává energii, podporuje chuť k jídlu a společné sdílení. Žlutá je proto ideální do kuchyně a jídelny. Neutrální barvou je bílá, která se dá využít na stěny ve všech místnostech a zároveň kombinovat s výraznými doplňky.

Je potřeba stěny oškrábat?

Chystáte se malovat stěny už několikátým nátěrem? Zjistěte, jestli není nutné stěnu oškrábat. Vezměte odlamovací nožík a na méně viditelném místě na stěně si udělejte mřížku. Na mřížku nalepte maskovací pásku, a pokud na ní nátěr zůstane, bude nutné oškrábat celou stěnu.  Malířskou štětkou namočte stěny i se stropem vodou, nechte chvíli působit a pak všechen nedržící podklad oškrábejte. Až budou stěny oškrábané, nechte je ještě pořádně oschnout.  Případné díry zadělejte tmelem nebo sádrou a zbylé nerovnosti přebruste brusným papírem. Nakonec stěnu omeťte od prachu a můžete se pustit do díla.

Penetrace je základ

První vrstvou na podklad je vždy penetrace, která sjednotí savost podkladu, takže při malování se na stěnách žádné skvrny tvořit nebudou.  Po nanesení a zaschnutí penetrace se můžete pustit do samotných barev. Dobré je, nejprve vymalovat strop, pak menším štětcem natřít okraje kolem dveří, oken, radiátorů atd. Nakonec pomocí velkého válečku s násadou vymalovat velké plochy. První nátěr zřeďte vodou, druhý nátěr už aplikujte bez zředění.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *