sušení hub

Zpracování hub v domácnosti

V letošním roce se houbová sezona opět poměrně vydařila. Rok 2013 houby přinesl sice vcelku pozdě skrze dlouhou dobu trvající sucho, nicméně i tak konec léta a počátek podzimu je k houbařům maximálně štědrý. S velkou úrodou je zapotřebí ovšem něco dělat. Ideální zpracování hub má každý člověk jiné, nicméně není od věci se podívat komplexněji na různé možnosti, jakým způsobem se s houbami v pozitivním slova smyslu vypořádat. Není problém najít i vynikající možnosti skladování, při nichž houby netrpí a naopak poskytnou maximální chuťové prožitky.

Houby do mrazáku…

Jste zvyklí dávat houby do mrazáku? Pokud ano, tak máte z poloviny vyhráno, jelikož houby v mrazáku až tolik netrpí. Ideální je, když tady nevydrží dlouhou dobu a jsou za několik týdnů zpracovány. Když si houby předem podusíte a až potom je dáte do mrazáku, uděláte lépe. Vytáhnete je a můžete s nimi ihned pracovat. Také se vystříháte situace, kdy si zmrazíte třeba některé za syrova jedovaté houby a pak je nechtíc využijete. Tato situace je velmi nepříjemná.

Efektivní sušení hub

Jestliže se rozhodnete pro sušení hub, pak se určitě také setkáte s dobrým výsledkem. Houby je nejvýhodnější efektivně sušit na starší síti určené proti hmyzu na okna. Sítě proti hmyzu jsou skvělé hlavně proto, že jsou z obou stran prodyšné. Houby se budou sušit rychle a nekomplikovaně. Sušení hub na pekáči je logicky také možné, nicméně ze spodní strany budou často přichyceny k plechu nebo podkladovému papíru. Dobrou volbou je i sušička ovoce, nicméně v ní ztratí houby spousty látek a aromatických prvků.

Houby v octě či jinak?

Klasikou je také nakládání hub. Houby v octě jsou vynikající a je možné připravit neskutečně rychle a jednoduše. Smaženice z hub naložených v octě ovšem není ideální. Počítat bychom měli s tím, že houby v octě jsou vyloženě pouze na přímou konzumaci. Dnes ostatně nabídne i atlas hub mnohé zajímavosti z hlediska zavařování a jiné práce s houbami.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *