Znáte černou ředkev? Pokud ne, je na čase se seznámit

ředkev

Existují druhy zeleniny, které zná každý. Potom existují druhy zeleniny, které u nás nezná naopak téměř nikdo. Existují ale také takové druhy zeleniny, které jsou méně známou variantou široce používaných plodin. Mezi ty se může počítat i černá ředkev.

Jak černá ředkev vypadá?

Černá ředkev má masitou kulovitou hlízu černé barvy, čímž se prakticky na první pohled liší od té červené. Tu všichni známe a černá ředkev nás nepřekvapí ani velikostí čí tvarem, neboť ty se nikterak neliší.

Černá ředkev se ale vyjímá především svojí štiplavou chutí, která připomíná chuť křenu. Báječně se tak hodí například k pivu. Černou ředkev navíc znali již naši předkové ve středověku, kdy jí užívali jako přírodní lék při nachlazení. A není důvod, proč byste to nemohli dělat také.

Černá ředkev je zdravá

Černá ředkev má antibakteriální i antiseptické účinky, podporuje imunitní systém a své účinky uplatní i v době nachlazení a respiračních onemocnění horních cest dýchacích. Usnadňuje totiž rozpouštění a vykašlávání hlenů. Blahodárný vliv má i na játra, která jsou hlavním rozvaděčem živin a jsou důležitá pro získávání i vstřebávání důležitých látek z potravy. Léčí také průjmy a pomáhá i od nadýmání. Obsahuje navíc velké množství vitamínů.

ředkvička

Foto: Pixabay

Jak černou ředkev využít

Z černé ředkve se dá připravit hned několik různých receptů, které díky jejímu obsahu napomáhají odbourávat neduhy lidského zdraví. Z černé ředkve se tak dá připravit například sirup proti kašli.

V době nachlazení pomůže i čaj, který si lze doma snadno připravit. Postačí černou ředkev řádně omýt, oloupat a nahrubo nastrouhat. Převařenou vodou ředkev zalijete a necháte ji vylouhovat po dobu patnácti minut. Čaj pro posílení imunity oslaďte ještě medem a můžete jej konzumovat. Usnadňuje uvolnění dýchacích cest a napomáhá s odstraněním hlenů při rýmě. Popíjejte ho lze dvakrát denně po dobu jednoho týdne

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/cerna-redkev-pestovani-sirup-proti-kasli

 https://www.vitalia.cz/clanky/cerna-redkev-silne-prirodni-antibiotikum-skvele-rozpousti-hleny/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.