Echinacea

Zkrášlete svou zahradu echinaceou

Echynacea. To může být rostlina pro vaši zahradu, která ji zkrášlí po celý rok. Například v létě je výrazná hlavně díky svým pestrobarevným zbarvením, na podzim zase ukazuje všem bytelnou fazónu. Pojďme se podívat na tuto zajímavou rostlinu blíže.

Květina mnoha barev …

Jde o starou známou květinu, která je léčivka, zároveň je velmi dekorativní. Díky své dlouhé historii má tato trvalka hned několik označení a jmen. Někdo ji díky vzhledu pojmenoval třapatka nebo třapatkovka. Latinsky jde o echinaceu. Tento název pochází z řečtiny, konkrétně ze slova ježek (echinos). Bližší pohled na tuto květinu prozradí, že se na mezi bodlinami této rostliny nachází pohárky s nektarem. Dominují jí pak i jazykové květy. Má mnoho barevných druhů. Od plameňákově růžové, přes oranžovou až k červené. Výjimkou nejsou ani limetová nebo smetanová zbarvení.

… i mnoha využití.

Nejrožšířenější druh této rostliny je medicínsky ceněná exhinacea nachová. Tato echinacea se dá využít například k čajům, ten je však dle odborníků prakticky neúčinný. To se však mění macerací květů v alkoholu. Směs se mění na léčivou tinkturu, která vám pomůže například při chřipce a nachlazení nebo zlepší zažívání. Máte-li kožní poranění, i zde vám pomůže a hojení urychlí. Dalším zástupcem je echinacea bledá. Ta je méně křiklavá a více subtilní. Je však stejně nenáročná, co se týče přesazovaní. Stejně jako ta nachová.

Co echinacea potřebuje?

Mnoho generací zahradníků se již do této rostliny zamilovaly. Radost z její přítomnosti na vaší zahradě bude mít určitě i hmyz, který si pochutnává na jejím nektaru. Aby však byla na vaší zahradě echinacea spokojená, potřebuje výživnou půdu s přiměřenou zálivkou. Vybírejte také stanoviště, které není úplně ve stínu. Na takovém místě vám s největší pravděpodobností nepokvete, nebo její barvy nebudou tak pestré.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *