Zamlžené okno

Mlžení oken: Jak tento proces omezit?

S příchodem chladnějšího období a topné sezóny se někdy pojí i zamlžená okna. S tímto problémem se v současné době potýká spousta domácností.  Bohužel je nemožné se rosení oken úplně zbavit, ale dá se výrazně omezit a jak, to se dozvíte v následujících řádcích.

Jak vlhkost vzniká?

I když se to na první pohled nezdá, rosení oken je důkazem kvalitní izolace oken.  Kvalitní okna zajišťují to, že teplo neuniká z domova ven, ale naopak se udržuje doma a vzniká vlhkost, která následně kondenzuje na okenních tabulích.  Zamezit tak vlhkosti v domácnosti nejde.  Jenom tím, že dýcháte, můžete vyprodukovat přes den až 3 litry vody. Dalšími zdroji vlhkosti může být koupání, žehlení, vytírání podlahy a samozřejmě sušení prádla v místnostech.

Lze nějak kondenzaci vody na okně předejít?

 V zimním období určitě zapomeňte na mikroventilaci a větrejte minimálně třikrát denně otevřeným oknem dokořán a to alespoň na 15 minut.  Během 15 minut se stihne veškerý vzduch v místnosti vyměnit a nových vzduch se pak nebude dlouho ohřívat. Neochladí se totiž ani nábytek, ani stěny.  Aby se nám okna doma nemlžila, je důležité udržovat teplotu v místnostech okolo 21 °C. Dobré je i dbát na to, aby radiátorům nebránila v cirkulaci nějaká překážka, jako jsou dlouhé záclony či nábytek. Vyplatí se také vytáhnou žaluzie, okna se snáze osuší a ohřejí. V případě koupelny, co nejvíce odvětrávejte a v kuchyni využívejte digestoř.

Pohlcovače vlhkosti

Skvělými pomocníky při likvidaci vlhkosti vám mohou být pohlcovače vlhkosti, které sežene už od 50 korun. Nádobka je naplněna absorpčními granulemi nebo tabletami a ty vám pomohou dostat vlhkost ze vzduchu.  Pohlcovače vlhkosti neutralizují pachy, fungují bez elektrické energie, nevydávají zvuk a některé dokonce hezky provoní místnost.  Nemusíte se vůbec o nic starat, jen jednou za čas vyměnit absorpční složku a vylít nahromaděnou vodu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *