Polštář

Anatomický polštář, co vše dovede?

Polštář by měl dle správných zásad zdravého spánku být oporou celou noc. Navíc má držet vaši hlavu ve stejné zdravé poloze. Pojďme se zblízka podívat na takzvané anatomické polštáře, které mají přesně toto v popisu práce. Vyplatí se pořízení takových doplňků do ložnice? A v čem je jejich největší výhoda oproti „klasickým“.

Individualizované tvarování

Tyto výrobky se používají pro jakékoli polohy. Při kterékoli poloze by totiž měli být vždy oporou hlavě a krční páteři. Jistě znáte onen klasický tvar takového polštáře. Proč je právě takový? Zajišťuje totiž mírný předklon hlavy. To je nejlepší pro ty, kteří vydrží celou noc na zádech. Většinou bývá také menší než obyčejný polštář. Půjdete-li zakoupit polštář do prodejny, většinou budou nabízené kusy v rozměrech cca 90 x 70 cm. Jedna nebo dvě vlny, které dál definují tvar polštáře, jsou taky vhodné pro ty, kdo leží na boku. Podpírají krk a rameno zůstane na matraci.

Vyberte správný materiál

O tvaru tedy dost. Pokud již máte jasno, je zde ještě jiná záležitost – materiál. Anatomické polštáře se nejčastěji vyrábí z líné neboli viskoelastické pěny. Ta funguje tak, že materiál se stává měkkým, díky přejímání tepla z lidského těla. Tak tedy i mění svou tvrdost. Zajišťuje i rovnoměrný tlak. Pokud nakupujete a chcete si ověřit pravost tohoto materiálu, zatlačte na povrch polštáře rukou. Pěna by se poté měla pomalu vrátit do své původní polohy. Na trhu však můžete narazit i na anatomické polštáře z jiných pěnových materiálů. Například může být polštář vyplněn polyesterovými kuličkami, pěnovou drtí nebo vzdušnými PES vláky. Někdy také narazíte na ovčí vlnu. Vždy by však měl materiál splňovat výše zmíněné vlastnosti.

Na co pozor?

Nezřídka kdy se stává, že po prvních nocích na anatomickém polštáři se člověk cítí ještě hůře než před tím. Ano to e může stát. První příčinou může být to, že tělo si tak rychle nezvykne na přechod na jiný polštář a materiál. Potrvá mu tedy déle, než si na to zvykne. Druhou možností je špatná výška nebo tvar polštáře. Respektive vaše svalstvo v oblasti hlavy a krku si zvyklo na špatnou polohu při spaní a ta zdravá se mu teď zdá špatná, a bolí vás to. Mělo by to však odeznít maximálně za 14 dní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *