topení

Zkontrolovali jste topení před zahájením topné sezony?

Podzim je v plném proudu a poslední dny to vypadá, že topná sezona už opravdu klepe na dveře. Právě teď tedy máte poslední příležitost zkontrolovat topení a dát vše do pořádku.

Příprava na zimu se vyplatí

Bez ohledu na to, jestli doma topíte kotlem na uhlí či na dřevo, používáte kondenzační kotel nebo elektrický přímotop, připravit se na zimu včas je určitě na místě. A vyplatí se vám to. Mnohdy stačí maličko a rázem za teplo zaplatíte o tisíce méně. Proto vám dáme několik užitečných tipů, jak topení na zimu připravit a dát vše do pořádku.

Pravidelná kontrola kotle a komínu

Kdekdo by řekl, že nechat pravidelně zkontrolovat kotel a komín je samozřejmost. Bohužel tomu tak není, mnoho lidí na to zapomíná, nebo v tom horším případě, vynechávají kontrolu vědomě. Kontrola kotle a komínu je klíčová pro bezpečnost. Také prodlužuje životnost kotle. Pokud topíte plynovým kotlem, jeho kontrolu rozhodně nepodceňujte.

To samé platí i v případě komínu. Je to otázka bezpečnosti. Pokud je komín zanesený spalinami, snadno může dojít k požáru. Za kontrolu komínu přitom nezaplatíte balík, cenově se to pohybuje řádově okolo několika set korun. Rozhodně lepší, nežli následně financovat škody po požáru.

Pozor na zavzdušněné radiátory

Před zimou byste měli zkontrolovat i radiátory. V první řadě z nich vysajte prach, prohlédněte trubky kvůli případné korozi. Zkontrolujte, jestli radiátory nejsou zavzdušněné. Používáte-li reflexní folii, podívejte se, jestli je v dobré kondici a kdyby ne, vyměňte ji za novou.

Foto: Pixabay

Podívejte se na nastavení termostatů

Máte-li v pokojích termostaty, před zahájením topné sezony věnujte pozornost i jim. Každému sice vyhovuje něco jiného, ale nastavení termostatů se může podílet na vašich výdajích za vytápění. Když si doma budete zbytečně přetápět, bude vás to stát o to více peněz.

Doporučená teplota:

  • ložnice – 16 až 18 °C
  • obývací pokoj – 20 až 21 °C
  • kuchyně – 18 °C
  • chodba a schodiště – 10 až 15 °C
  • koupelna 24 °C

 

Zdroje info: https://www.nazeleno.cz/energie/sedm-tipu-pro-kontrolu-topeni-pred-sezonou.aspx
https://www.eon.cz/radce/vytapeni-a-vetrani/tepelna-cerpadla/jake-jsou-optimalni-teploty-v-mistnostech/

Náhledový obrázek: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *