Avokado-strom

Jak si doma vypěstovat avokádo?

Avokádo se v stalo v posledních letech hitem skutečným českých kuchyní. Nejčastěji si z něj připravujeme pomazánky, lze jej ale použít i pro celou řadu jiných receptů, od salátů přes polévky až po brownies. Avokádo je sice z našeho pohledu exotické ovoce, vypěstovat si ho můžete ale i doma. Sice si ho asi jen velmi těžko vypěstujete tolik, abyste ho už nemuseli kupovat v obchodě. Důvodem k domácímu pěstování je tak spíše radost z pěstitelského úspěchu, i tak ale stojí za to.

Proč je avokádo tak skvělé a zajímavé?

Avokádo je ovoce nabité živinami, minerálními látkami a vitamíny. Avokádo je přitom často chybně označováno jako zelenina. Ve skutečnosti je to plod hruškovce přelahodného a pěstuje se od Mexika po Brazílii. Avokádo lze ale vypěstovat z pecky i v domácím prostředí. Jak na to?

Avokado

Foto: Pixabay

Jak na domácí pěstování avokáda?

Pecka se nachází uprostřed plodu. Pokud chcete avokádo doma vysadit, volte raději zralejší plod. Z pecky odstraňte nejprve slupku, kterou následně namočte do vody. Půjde potom lépe oloupat. Pecka se loupe proto, aby k pecce potom lépe prostoupily veškeré živiny.

Po oloupaní připomíná pecka svým vzhledem velký světlý ořech. Propíchněte jí velmi šetrně pomocí tří párátek. Pecka tak bude připomínat malého ježečka. Pro naklíčení si postačí připravit malou zavařovací skleničku. Pecku vložte do vody tak, aby byla špičkou nahoru, zanořte jí do vody asi poloviny.

Během klíčení můžete pecku oplachovat vodou a vodu samozřejmě měňte podle potřeby. Pecka začne po pár týdnech klíčit, pustí malý kořínek a zároveň vyraší i první stonek. Když bude kořínek rostlinky dostatečně silný, pecku lze zanořit do substrátu. Pozor ale, ať kořen neulomíte.

Na stonku, který roste poměrně rychle, se nachází malá kolínka, ze kterých se vyrazí další větvičky, na kterých vyrostou první lístečky. Potom už není pěstování avokáda nikterak náročné. Avokádo potřebuje poměrně vlhkou půdu, ale dejte pozor na přemokření. Jako každá květina potřebuje i avokádo světlo i teplo.

Zdroj informací: https://www.jak-pestovat.cz/jak-pestovat-avokado/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *