Zima je tady. Jak vybírat vánoční hvězdu

Vánoční hvězda

Pryšec nádherný, nebo-li vánoční hvězda, by neměl chybět na žádném vánočním stole. Rudě zbarvené listy uspořádané do tvaru hvězdy připomenou i v obchodech spolehlivě čas, kdy přichází pravé Vánoce. Vánoční hvězdou můžete potěšit nejen sami sebe, ale i své blízké. Vybrat však tuto květinu není jen tak. Bude zapotřebí dodržet pár pravidel. I když je vánoční hvězda v období Vánoc k sehnání často na každém rohu, je třeba vybírat pečlivě.

Květina má ráda světlo i teplo. Vybírejte i podle pozice v obchodě

Pokud stojí vánoční hvězda v průvanu, raději se obraťte v obchodě směrem k východu. Taková hvězda by vám nejspíš dlouho nevydržela. Proč? Květina nemá ráda přímé slunce ani průvan. Pokud koupíte v obchodě vánoční hvězdu, která stála dlouho v bezprostřední blízkosti topení či přímém průvanu, je dost pravděpodobné, že vánoční hvězda brzy zajde.

Vánoční hvězda

Foto: Pixabay

Jak by měla vánoční hvězda vypadat?

Pokud jsou listy vánoční hvězdy povadlé, nažloutlé nebo ohnuté, raději takovou květinu nekupujte. Listy musí být pevné a tmavě zelené. Květní pupeny uprostřed musí doslova zářit zelenožlutou barvou. Také okvětní listy musí být zcela zbarvené a vypadat na první pohled zdravě.

Rozhodující je i teplota

Teploty kolem 12 stupňů Celsia jsou pro vánoční hvězdu optimální. Chladnější místnost se nedoporučuje, listy začnou brzy odpadávat a může se vám stát, že vlivem chladu bude květina holá dříve, než Vánoce vůbec začnou. Chraňte ji proto před mrazem a nízkými teplotami. Při přechodu z obchodu domů květinu raději zabalte do papíru tak, aby neofoukla chladným větrem. Vánoční hvězda je velice citlivá na změny teplot. Doma ji proto uložte dál od topení a hlídejte teplotu v místnosti.

Substrát jen vlhký, dejte pozor na přemokření

Vánoční hvězdu jen vlhčete. Jakmile substrát příliš zavodníte, kořeny rostliny brzy uhynou. Se zálivkou tedy jen přiměřeně. Pokud se chcete ujistit, že je vše v pořádku ještě před vlastním nákupem, otestujte substrát přímo v obchodě. Pokud při zanoření prstu do substrátu nenarazíte na přehnanou vlhkost, můžete si být téměř jisti, že se bude vaší vánoční hvězdě dobře dařit i u vás doma.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/jak-si-spravne-vybrat-vanocni-hvezdu-aneb-rychly-pruvodce-nakupem-poinsenttii-416921

https://www.ireceptar.cz/zahrada/vanocni-hvezda-30001127.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.