Chcete vyměnit tapety? Jak, ale odstranit ty staré?

Tapeta 2

Tapety se sami odlepují, když potřebujeme, aby zůstaly na místě, a přilnou, jakmile se rozhodneme je odstranit. Ale staré potrhané tapety nikdo nemusí vidět, takže se s jejich stržením musíte nějak vypořádat. Odstranění starých a vybledlých tapet je především otázkou výběru správné metody nebo jejich kombinace.

V konečné fázi máme na vybranou pouze ze dvou metod – suchá a mokrá. Zatímco vliesové a samolepicí tapety lze po zaschnutí odstranit ručně a za sucha, u fototapet, papírových a vinylových tapet se musí počítat s tím, že budete mokří.

Papírové tapety

Trhání papírových tapet je nejproblematičtější. Nachystejte si teplou vodu, něco na nanášení, nástroj na seškrábání, krytinu na podlahu, která v případě nutnosti vsákne vodu a tekutý odstraňovač tapet. V případě, že nechcete zbytečně utrácet, namíchejte si účinnou směs z vody a octa 1:1.

  •       Vypněte proud v místnosti a dejte z dosahu vše, co nesnáší vodu
  •       Aplikujte horkou vodu na tapetu, kterou chcete odstranit
  •       Po 15 minutách by měla být tapeta dostatečně nasáklá a vy ji můžete jednoduše odlepit. Uchopte rožek a pokračujte zezdola nahoru. Když se tapeta začne trhat, sáhněte opět po roztoku.
  •       Rukou sundejte to, co půjde, a zbytek odstraňte stěrkou

Vliesové tapety

Naštěstí existují vliesové tapety. Není potřeba dělat nic jiného, než vzít horní rožek a postupně stahovat tapetu dolů rukama. Všechny komponenty tapety se zcela samy odstraní a zeď je rychle připravena pro vymalování nebo nalepení nových tapet.

Vinylové tapety

Existují dva druhy vinylových tapet – štěpitelné a neštěpitelné. Štěpitelné, kterých je nejvíce, se skládají ze dvou vrstev a neštěpné z jedné. První vrstvu štěpitelné tapety můžete odstranit za sucha a druhou vrstvu mokrou cestou. Neštěpitelná tapeta se musí narušit (udělat dírky) a pak ji prolít vodou.

Samolepící tapety

Samolepicí tapety na nábytek se primárně používají k renovaci a zkrášlování. Nejlepší způsob, jak odstranit samolepicí tapety, je nahřát je fénem a poté ručně sloupnout stejně snadno jako vliesové tapety. Zbytek lepidla lze odstranit čističem nábytku nebo jiným čističem na bázi alkoholu nebo benzínu. Zeď je rychle připravena pro další použití.

Tapeta 3
Foto: pxhere

Fototapety

Zde hodně záleží na tom, ze které ho materiálu je vyrobena – je to buď papír nebo netkaná textilie. Papírovou fototapetu budete moci odstranit stejným způsobem jako klasické tapety – pomocí vlhké metody. Tapety z netkané textilie jsou jednodušší, protože je lze odstranit za sucha.

Řešíte tapety s vícero vrstvami?

V případě, že se několik tapet přilepí na sebe, evakuujte jednu vrstvu po druhé. Práci vám usnadní parní odstraňovač tapet, který tapetu rychle a úplně promáčí a odstraňování je tak jednodušší.

Zdroje info: dovido.cz, stavebni-vzdelani.cz

Náhledové foto: Pexels