Zemědělská půda jako výhodná investice

02_pole

Pokud se mluví o koupi investiční nemovitosti, většina lidí si pod tímto pojmem představí byty či domy, případně pak pozemky, které mají potenciál stát se stavební parcelou. Velmi dobrou investicí však může být také půda zemědělská. Proč do zemědělsky využitelné půdy investovat a jaká jsou základní pravidla těchto investic?

Proč investovat do zemědělské půdy?

Investice do zemědělské půdy má několik výhod. Předně jde o to, že na rozdíl od jiných investičních komodit představuje půda opravdu trvalou a nezpochybnitelnou hodnotu. Je proto zajímavé sledovat, že její cena příliš neklesá ani v době nejrůznějších ekonomických a hospodářských krizí. Koneckonců, ne náhodou se dříve říkalo (a stále říká): sedlák půdu neprodává. Mezi výhody patří i fakt, že zemědělská půda je velmi nenáročná na údržbu.

V České republice má však stále tržní cena polností potenciál k růstu, ke kterému skutečně dochází a cena zemědělské půdy se každoročně zvedá v průměru o několik procent. Nemusí to samozřejmě platit obecně a závisí na mnoha faktorech jako je rozloha, fragmentace, přístupnost i typ a kvalita půdy.

01_pole

Foto: Pixabay

Koupě a prodej zemědělské půdy

Zajímá-li vás možnost investovat do zemědělské půdy, bude nejlepší začít průzkum trhu na internetu a realitních portálech. Právě tam získáte základní přehled o situaci na trhu v oblasti, kde máte o půdu zájem.

Důležitým parametrem, na který je třeba při zájmu o koupi pole koukat, je tzv. bonita půdy (úřední hodnota pozemku). Ta značí de-facto kvalitu půdy. Trochu matoucí může být fakt, že bonita se udává v korunách (v rozmezí 1-20 Kč), což nezkušeného investora svádí k myšlence, že se jedná vlastně o tržní cenu. Tak tomu ale není a rozhodně nelze tyto dvě položky zaměňovat.

Člověk může být samozřejmě ale i v pozici prodejce zemědělské půdy. Nejčastěji se tak stává ve chvíli, kdy např. zdědí venkovskou usedlost, kterou třeba chce využívat pro rekreační účely, ale potřebuje se zbavit polí, které k ní přísluší. V takovém případě, platí jedno hlavní pravidlo: neřiďte se podle nejrůznějších letákových nabídek „výhodného a snadného prodeje zemědělské půdy“. Zvolte raději o něco složitější ale na konci rozhodně výhodnější cesty průzkumu trhu a konzultací se skutečnými profesionály.

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.