Střecha

Nenápadné signály, které ukazují, že s vaší střechou není všechno v pořádku. Rozeznejte je včas a vyhněte se vážným škodám

Pečovat o kondici domu není vždy snadné. Jen málokdo má v tomto oboru to správné vzdělání, aby na první pohled poznal, kdy jsou zpozorované obtíže vážné a kdy se naopak jedná o banalitu, kterou vyřeší třeba obyčejné lepidlo. Některé signály bychom však přehlížet neměli.

Zatékání se neprojevuje jen viditelně stékající vodou

Pokud střecha propouští vodu tak, že se v době velkých dešťů valí po stěnách místnosti anebo uprostřed podlahy vytvoří velkou louži, je každému jasné, kolik uhodilo. Ovšem v takovém případě už leckdy bývá pozdě. První signály problémů se totiž objevují mnohem dřív.

Leckdy mají podobu plesnivějících koutů nebo rohů. Obvykle si myslíme, že je na vině špatné větrání. Plíseň odstraníme vhodným čisticím prostředkem, a dále problém neřešíme. Pokud se však objevuje stále znovu a znovu, je velmi pravděpodobné, že vlhkost pronikla přímo do konstrukce. A to právě díky zatékání střechy.

Foto: Pixabay

Když je vám příliš zima, zamyslete se nad stavem své střechy

Ale problém nemusí vždy znamenat jen voda. Naopak. Stejně nebezpečná je i špatná izolace jako taková. Poznáte ji snadno. Pokud se totiž podkrovní prostory v létě přehřívají, nebo je naopak v zimě za žádnou cenu nemůžete vytopit, bude na vině jednoznačně střecha.

Někdy může jít o náhlý stav, jindy vzniká postupně. Ovšem jakmile se nápadně zvýší vaše účty za topení (nebo za elektřinu vlivem neustále puštěné klimatizace), měli byste jednoznačně zpozornět. Brzy se totiž vaše potíže se střechou mohou přehoupnout k mnohem vážnějšímu stavu.

Dejte si pozor i na poškození klempířských prvků

A posledním vážným varováním je stav okapů a jim podobných. Jakmile zpozorujete první známky degradace nebo koroze, zapátrejte po jejich příčině. Většinou poukazují na celkový stav střechy jako takové. Vyplatí se tedy začít jejich kondici řešit včas.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.receptyprimanapadu.cz/dum-a-stavba/rekonstrukce-strechy-rozebirani-strechy/

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *