Úspora energie

Zdroj vytápění domácnosti v hlavní roli: Jak dosáhnout na maximální úsporu?

Pokud vlastníte rodinný dům, s největší pravděpodobností si velmi úzkostlivě hlídáte celkové výdaje za elektřinu, vodu, případně plyn. Vaší primární snahou je samozřejmě na chodu celé domácnosti co nejvíce ušetřit. Sami možná víte, že největším doslova požíračem rodinného rozpočtu je vytápění. Mnohdy za vysoké částky může především nedostatečné zateplení pláště budovy, případně stropů nebo krovů. Nejčastěji ale tkví problém úplně někde jinde! Ano, za extrémní spotřebou stojí zdroj vytápění. Právě na něj se zaměříme v následujících řádcích.

Plyn nemusí být drahý!

Mnozí lidé hovoří o tom, že plyn je neskutečně drahý. Není! Ceny plynu jsou standardní a tito lidé platí horentní sumy hlavně proto, že mají starý kotel. Jeho účinnost může padat až pod 50 %, což je tristní. Moderní modely už nabízejí v minimu 80 %. Vybrat si navíc lze i kondenzační kotel, jehož velkou předností je schopnost využít tepla z par, které vznikají při spalování plynu.

Opravdu budete riskovat ztrátu komfortu?

Mezi poměrně frekventované úspory energií patří i nákup klasického kotle na tuhá paliva. Máte-li přístup k levnému dřevu na otop, skutečně ušetříte. Smířit se ale budete muset s frekventovaným plněním kotle. Dnes už na trhu existují modely s poměrně velkými zásobníky na dřevo, nicméně i ty je zapotřebí plnit. Ztratíte tak komfort, který pro vás byl s plynovým kotlem jakousi samozřejmostí.

Moderní řešení s vysokými vstupními náklady

Jestliže máte naspořenou částku v řádu zhruba 200 až 300 000 korun, zvolte nákup tepelného čerpadla. Tento nezávislý zdroj tepla je sice vcelku drahý, ale maximálně ekonomický.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli zdroj vytápění, určitě si prohlédněte službu E.ON Rádce. Ta nabízí spousty zajímavých praktických tipů pro úsporu energie. Využít můžete i služeb energetických poradců. Specialisté z obou vám expresně poradí přímo s vaším konkrétním problémem.

Zdroj náhledového obrázku: eon.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *