Zbavte se plísně na rajčatech pomocí přírodního přípravku z přesličky

Hlavně během letních dní, kdy hodně prší a je celkově vlhké podnebí, nastávají ideální podmínky pro rozvoj plísně bramborové. Ta kromě brambor napadá i jiné lilkovité rostliny, jako jsou například rajčata. Postižení plísní přitom může zničit celou odrůdu. Podívejte se na recept, jak rajčata ošetřit přírodním přípravkem vyrobeným z přesličky.

Plísně na rostlinách

Uvedený recept na přípravek z přesličky můžete využít nejenom na rajčata, ale i na další rostliny, které může tato plíseň postihovat. Problémy se mohou objevit na listech melounů, cuket nebo okurek. Pamatujte, že čím dříve problém odhalíte, tím je léčba efektivnější, takže můžete co nejvíce eliminovat případné škody.

Odvar z přesličky pro boj proti plísním

Odvar z přesličky využijete na zahradní, ale i balkonové nebo pokojové rostliny. Díky obsahu přirozených přírodních látek, dochází k ničení choroboplodných zárodků, což komplikuje růst a další šíření plísní. Kromě použití na rostliny můžete přesličkový odvar využít i ve formě mořidla, kdy do něj namočíte semena a zmírníte riziko, že vám během výsevu zplesniví. Vhodné je i ošetření nejrůznějších cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy a podobné.

Jak odvar z přesličky připravit?

Pro přípravu budete potřebovat natrhané přesličky. Pokud vám nerostou přímo na zahradě, jistě je najdete na loukách, ale třeba i ve městě v různých místech, kde je trochu prostoru pro vegetaci. Na odvar můžete využívat čerstvé i sušené přesličky, ale je jasné, že ty čerstvé jsou lepší volbou. Na litr vody dejte zhruba 20 gramů přesličky. Přidejte ji do hrnce s vroucí vodou a nechte na mírném plameni povařit zhruba 30 minut.

Foto: Pixabay

Aplikace odvaru z přesličky

A jak odvar z přesličky? Nejvíce pomůže hlavně jako prevence, kdy můžete rostliny postříkat v období zvýšeného rizika plísní. Při výskytu plísní rajčata ošetřujte opakovaně zhruba každé 3 dny. Přesličkový postřik vydrží při dobrém skladování několik týdnů.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/preslicka-plisne-rajcat-30000610.html , a pestujme.cz

Náhledové foto: Pixabay