Zazimování chalupy znamená i „uspání“ spotřebičů. Jak na to?

zima

S příchodem chladných dní se lidé často chystají na zazimování svých chalup. To přitom obnáší celou řadu povinností, které je potřeba před opuštění objektu naplnit. Patří mezi ně například „uspání“ elektrických spotřebičů, tj. jejich zazimování. Na co přitom nezapomenout?

Jen vytáhnout ze zásuvky nestačí

Spotřebiče v sezónních rekreačních objektech je nutné odpojit od zdroje napětí, ale nejen to. Kuchyňské spotřebiče, myčku ani pračku nestačí jen vytáhnout ze sítě, je potřeba je řádně zajistit. Z pračky vytáhněte zbytkovou vodu, zajistěte hadice a vyčistěte filtr. Právě voda ponechaná v hadicích a trubkách uvnitř toho či onoho zařízení může napáchat velké škody v případě, že zmrzne. Výsledkem může být poničený nebo dokonce zničený spotřebič.

Mrazák zbavte všech zbytků zamrzlé vody, otřete jej a nechte otevřené jeho dveře. Konev na vaření vody vyvařte a nechte ji důkladně vyschnout. Nezapomeňte ani na maličkosti. Příkladem může být toastovač. Vyčistěte ho od zbytků drobků, které v něm po poslední přípravě jídla zůstaly.

U lednic a mrazáků je třeba upozornit, že pokud jsou zapnuté při příliš nízkých okolních teplotách, na které nejsou stavěné, může dojít k jejich poškození. Je proto opravdu nutné je vypnout, nemluvě o tom, že v opačném případě budete zbytečně platit za elektřinu.

chata

Foto: Pixabay

Nejen spotřebiče je třeba zazimovat

Kromě elektrických spotřebičů zajistěte při odchodu všechna okna, dotáhněte kličky a zkontrolujte, zda nejsou okna nijak poškozena. Ve sklepních prostorech zkontrolujte zámek a ujistěte se, že jste vypnuli i hlavní uzávěr vody. Pokud na chalupě nebudete trávit čas celou zimu, nejspíš bude nejlepší vypnout celé pojistky. Nakonec zajistěte ještě hlavní vchodové dveře i bránu nebo vrata proti zlodějům.

Zdroje informací: https://www.living.cz/nez-zazimujete-chalupu-nezapomente-ulozit-kuchynske-pomocniky/

https://ceskykutil.cz/clanek-144306-zazimovani-chalupy

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.