Zatočte se škůdci na pokojových rostlinách tím, co máte doma

Škůdci na rostlinách

Kdo z nás by nepotřeboval oživit interiér několika krásnými pokojovými rostlinami? Ale co když nemáme zrovna dvakrát vlohy na pěstování nebo si vybereme špatné stanoviště? Naše volba může skončit velkou kolonií škůdců, kteří se bez ostychu vrhnou na oslabenou rostlinu.

Co můžete dělat? Předtím než se pustíte do boje s nebezpečnou chemií, zkuste si vzít na pomoc staré babské rady, abyste své rostliny zbavili nevítaných hostů nebo vylepšili jejich ochranu, zdraví, vitalitu a krásu. Co můžete použít při pěstování?

Máte doma starý acylpyrin? Pak jej nevyhazujte

Věděli jste, že vitalitu a odolnost rostlin lze zvýšit pomocí acylpyrinu? Opravdu je tomu tak. Imunita rostlin může být podpořena acetylsalicylovou kyselinou obsaženou v acylpyrinu. Rozdrťte jednu nebo dvě tablety na prášek, zalijte je asi litrem vody a ošetřete jí rostliny.

Nebo zkuste sílu mýdla

Napadly vaši pokojovou rostlinu mšice nebo puklice? Nebojte se a zlikvidujte je vodou s mýdlem. Připravte si roztok z jedné polévkové lžíce mýdla v malém množství horké vody a roztok zřeďte do litru studené vody. Na závěr do roztoku přidejte jednu polévkovou lžíci lihu. Vodu s mýdlem nalijte do stříkací láhve a několikrát postupně aplikujte na napadené rostliny.

- mýdlo
Foto: Pixabay

Seznamte se s dřevitou vatou

Docela vážnou komplikací jsou malí černí broučci, jejichž líhnoucí se mláďata ráda požírají kořeny rostlin. Naštěstí se jich můžete velmi snadno zbavit. V případě, že máte podezření na jejich invazi pokojových rostlin, zkuste povrch květináče pokrýt dřevitou vatou nařezanou na proužky. Brouci se do ní zahrabou a vy se s nimi budete moci jednou provždy rozloučit.

I česnek a tabák vám pomohou

Napadli vaše rostliny moli? Snažte se jednat co nejdříve! Budete si moci připravit jedno ze dvou úspěšných opatření, které tito záludní škůdci nemají rádi. Jako první variantu můžete vyzkoušet tabákovo-česnekový roztok, budete potřebovat přibližně 200 g tabáku a 200 g česneku. Obě suroviny rozkvedlejte v litru vody, nechte den odstát, zřeďte v poměru 1:10 a aplikujte na molice.

- česnek
Foto: Pixabay

A druhý roztok vytvoříte z jednoho dílu olivového oleje a dvou dílů tekutého mýdla. Přibližně 100 ml tohoto roztoku nalijte do 1 l vody. Naplňte tímto roztokem postřikovač a ošetřete napadené rostliny.

Zdroje info: pestujeme.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay