K čemu všemu se dá využít francovka?

Alpa Francovka

Francovka známá také pod názvem Alpa vždy v domácnosti dobře sloužila. Velmi dobře ji znaly již generace před námi, kterým Alpa doma téměř nikdy nechyběla. Tento všestranný pomocník umí zahnat nejen bolest kloubů, ale také se může báječně hodit při úklidu na mytí oken, nebo okenních žaluzií. Není třeba příliš připomínat, že se jedná o 60 % lihový bylinný roztok, který je plný přírodních rostlinných silic, eukalyptu, tymiánu, anebo třeba nevšedního anýzu. Jeho specifické aroma zná téměř každý. Na co se dá francovka ještě výhodně použít? O tom si povíme na následujících řádcích.

Lámete si hlavu nad tím, jak vyčistit svoje znečištěná okna nejlépe? 

Před námrazou i šmouhami ochrání okna kouzelná francovková voda. Postačí si připravit vhodný nálev. Do hodně teplé vody, zhruba jednoho litru, nalijte 100 ml francovky. Uvidíte sami, jak čistá okna mohou díky tomuto roztoku být. Skla po umytí zůstanou průzračně čistá díky alkoholu, který je v Alpě obsažen. Dopomůže ale i k tomu, aby zcela nenamrzly.

Na žaluzie vezměte dřevěnou špachtli

I s jinými nečistotami dobře zatočí koncentrovaný roztok z Alpy. Na pět dílů vody bohatě postačí jeden díl francovky. Hadřík nechte na pět minut louhovat v tomto roztoku, poté ho vyjměte, vyždímejte, a nakonec ještě omotejte kolem vaší dřevěné špachtle. Aby vám hadr při úklidu nesklouzl, fixujte ho pro jistotu pevně gumičkami. Žaluzie otírejte vždy po celé jejich délce.

Úklid

Foto: Pixabay

Co se zbytkem francovky

Pokud vám v lahvičce ještě nějaká ta francovka zbyla, neváhejte ji použít třeba při náhodných nehodách jako jsou skvrny od fixy či inkoustu. Inkoust i fixy po sobě zanechávají na oděvech často pěknou neplechu. Ulpí často hluboko v látce a jen tak se jich nezbavíte. Zkuste to například s francovkou.

Na vatový tampon naneste větší množství Alpy a ten poté přiložte na znečištěná místa. Nechte francovku pár minut působit. Potom zasaženou část oděvu vyperte běžným způsobem, tak, jak jste byli doposud zvyklí. Pokud je na oděvu více takových míst, francovku aplikujte raději přímo z rozprašovače.

Nezapomeňte ani na to, že francovka dobře ochrání i límce od košil či halenky. Pokud francovku nanesete ještě před tím, než si košili či halenku vezmete na sebe, po špinavých pruzích či zbytku make-upu nezbude patrně ani památka.

Francovku využijete i během léta

Obtěžuje vás na vaší zahradě během léta hojně komárů? Do rozprašovače nalijte 200 ml francovky, přidejte 30 hřebíčků a nastrouhanou kůru z jednoho většího citrónu. Nechte tento roztok louhovat alespoň 24 hodin. Potírejte jím odhalená místa těla, nenechte komáry dál útočit. Vyzbrojte se s francovkou včas.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/francovka-neboli-alpa-ulevi-od-bolesti-kloubu-a-zad-ale-taky-doma-osvezi-vzduch-nebo-vycisti-okna-188120

https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/prumysl/alpa-neboli-francovka

Náhledové foto: Stefan Richter, CC BY 2.0 DE, via Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.